banner208

Eskişehir'de kömürlü termik santral tehdidi!

Gazeteci Arif Anbar, kömürlü termik santral tehlikesinin Eskişehir'de devam ettiğini ifade etti...

banner294
YORUM 13.09.2022, 21:06 13.09.2022, 21:17
Eskişehir'de kömürlü termik santral tehdidi!
banner209

Sağlı Sollu Haber Genel Yayın Yönetmeni Arif Anbar, bugün Milli İrade Gazetesi'nde kaleme aldığı yazısında, Odunpazarı ilçesinde yer alan Sevinç Mahallesi'nde uygulanmak istenen kömür ocağı projesinin iptalinin kamuoyu nezdinde rehavete neden olduğunu, ancak Alpu'da kurulması planlanan kömürlü termik santral tehdidinin hala devam ettiğini vurguladı.

Cumhurbaşkanlığı yatırım programına dikkat çeken Anbar, görmezden gelinen önemli bir konuyu gündeme taşıdı.

İşte o yazı:

"Eskişehir halkı, aşağı yukarı beş yıldır yoğun bir mücadele içerisinde.

Alpu’ya kurulması planlanan kömürlü termik santrale karşı gerçekleştirilen mücadeleden bahsediyorum.

*

Beş yıldır neler olmadı ki?

Protesto gösterileri, dikkat çeken eylemler, sert açıklamalar ve yoğun tartışmalar, mahkemeler, kamuoyuna ifşa edilengizli toplantılar, vesaire…

Her birinde ortak dert şuydu: Alpu Ovası’na kömürlü termik santral kurulmasın, verimli tarım arazileri ortadan kaldırılmasın, meralar ve yer altı suları yok olmasın, canlı sağlığı tehlikeye atılmasın.

*

Bu santral işinin ne denli tehlikeli olduğu aslında şuradan görülüyordu.

Cılız da olsa birtakım kimseler bu işi ‘siyasallaştırmaya’ çalışsalar da, Eskişehirliler bu çabayı yemedi!

Her ne kadar Burhan Sakallı dışında başka hiçbir AK Partiliden termik santral çıkışı gelmemiş olsa da, ‘sessiz kalmaları’ dahi değerliydi. Zira eminim ki hiçbir tanesi zehir santralini istemedi.

İşte, meselenin siyasallaşmamasında, AK Partililerin bu tavrının da etkili olduğunu düşünüyorum.

*

Bugüne kadar belediyelerin, çevre kuruluşlarının ve Baro’nun açmış olduğu pek çok dava vardı. Davalar tek tek sonuçlanıyor ve çevre lehine, santralaleyhinekararlar çıkıyordu.

En son, kömürlü termik santrale enerji kaynağı oluşturmak amacıyla Sevinç Mahallesi’nde yapılmak istenen kömür ocağı projesi durduruldu. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin itirazı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından doğru kabul edildi, bununla beraber kömür ocağı projesinin ÇED süreci sonlandırıldı, proje ise iptal edildi.

*

Bu karar üzerine hepimiz sevindik ancak bazılarımız sanki tehlike tamamen geçmiş gibi yelkenleri suya indirdi, gardını esnetti; deyim yerindeyse zafer sarhoşu oldu.

Fakat bu rahatlığın doğru olmadığını düşünüyorum.

Termik santrale karşı çıkan Danıştay kararından sonra da aynı ifadeyi kullanmış, rehavete kapılmanın yanlış olduğunu ifade etmiştim.

Çünkü bu gelişmeler olumlu ve umut veren gelişmeler ancak her ne olursa olsun Alpu’ya kurulması planlanan kömürlü termik santral projesi konusunda büyük bir sorun orta yerde duruyor.

Nedir o sorun?.."

Arif Anbar'ın yazısının tamamını okumak için BURAYA tıklayın.

saglisolluhaber.com

Yorumlar (0)
3
açık
banner53

Gelişmelerden Haberdar Olun

@