AK Partili Ayşen Gürcan: Biz Yunus Emre’nin torunlarıyız

Atölye U30 programı için AK Parti Eskişehir Milletvekili Prof. Dr. Ayşen Gürcan ve AK Parti Milletvekili Rümeysa Kadak bir araya geldi.

EĞİTİM 28.11.2023, 13:36 28.11.2023, 14:11
AK Partili Ayşen Gürcan: Biz Yunus Emre’nin torunlarıyız

Anadolu Ünversitesinin düzenlediği Atölye U30 Programı Açılış Konferasında gençlerle bir araya gelen AK Parti Eskişehir Milletvekili Prof. Dr. Ayşen Gürcan ve AK Parti Milletvekili Rümeysa Kadak Atölye U30 öğrencilerine motivasyon konuşması yapıp öğrencilerden gelen sorulara cevap verdiler.

Konferans Ayşen Gürcan’ın konuşmasıyla başladı. 
Konuşmasına “Biz Yunus Emre’nin torunlarıyız" diye başlayan Ayşen Gürcan şu ifadeler ile devam etti:
“Bu coğrafyada yaşayanlar olarak biz Yunus Emre’nin torunlarıyız ama benim düşüncem Yunus Emre’yi sevenler ve onun yolunu takip edenlere de onun torunları olarak seslenebiliriz Ben yetmişli yıllarda sizin yaşınızdaydım ve o yaşlardeyken kendime Ben kimim sorusunu soruyordum ve sizde de bu durumun değişmediğini düşünüyorum. Bu sorunun cevabı ise bizi yetiştiren ailemiz, öğretmenlerimiz ve toplulumuz oluyor. En eski cevaplarda gene onlardan geliyor 'Sen uslu bir çocuksun, çalışkan bir çocuksun' dedikleri zaman kendimi tatmin olmuş hissetmezdim ve bu özelliğim hala 3 çocuk yetiştirmiş biri olarak değişmedi. Bu sorunun ikinci cevabı ise tecrübe ve deneyimdir, kendimize 'Ben sabırsızım, ben tahmin yapabilen birisi değilim, ben aceleci biriyim' gibi sıfat yerleştirebilmemiz için bunlar deneyimlemiş olmamız gerekiyor. Bu sorunun 3 cevabı ise insanı yaratmış olandır, yaratıcı bize sunmuş olduğu bilgi kaynağı çerçevesinde insana ilişkin neler var diye baktığımız zaman cevabı görüyorsunuz.

İnsanı dünyaya benzetiyorum

Ben dünyayı meteforlaştırıyorum, insanla dünyayı birleştiriyorum çünkü bildiğiniz üzere dünyanın 5 tane katmanı var en dipte olan küresi ise magma. Bu magma öyle bir şey ki yanına biraz bile yaklaşsanız sizi eritiyor, magma aynı zamanda sıvı ve küre şeklinde ve yer altında ısı ile yoğunlaşıp dünyanın dönmesini sağlıyor ve katmanın üstünde ağır küre var onun üstünde taş küre onun üstünde yeryüzü ve son olarak atmosfer. İnsanda aynı bu şekilde katman katman şekilde, insanında bir magması ve yeryüzü var. Nasıl dünyanın magması olmasaydı dünyanın dönmesi mümkün olamazdı insanda eğer magması dediğimiz kötü duyguları bunlar; şefkat, korku, iştah, haset, tamah, tembellik gibi insana yakıştırılabilecek ne kadar pis ve olumsuz özellik var ise bunlar bizim enerjimiz. Korku olmasa cesaretin bir önemi kalır mı. Mesela en büyük komutanlar korku duygusundan beslenir.
Geçmişe, geleceğe değil şimdiye bakın 
İnsanın kendini denettiği ve değendirme özelliği onu diğer canlılardan ayıran en üstün özelliğidir. Şu an dinlerken bile benimle ilgili kendinize geri bildirim de bulunuyorsunuz ya da buradan sonra ne yapacağınız hakkında planlar oluşturuyorsunuz. İşte bu değerlendirme özelliği bireye aittir ve insan şimdicidir. Geçmiş ve geleceğin insan için bir anlamı yoktur. Yani dünden de bahsetseniz yarından da o gene bugünden bahsetmiş oluyorsunuz. Ve insanoğlunun bir diğer eşsiz özelliği ise yapısı ikna edilmesi gereken bir varlık olması ama siz izin vermeden kimse sizi ikna edemez. Allah bu özelliği şeytana bile vermemiştir."

Hep beraber linçlere dayanıyoruz

Ayşen Gürcan’ın konuşması ardından söz alan Rümeysa Kadak gençlere motivasyon konuşması yapıp kendisine gelen 'Bu kadar linçe nasıl dayanıyorsun' sorusuna “Siz kürside beni tek kişi olarak görseniz de o metinler hazırlayan ve bana moral ve motivasyon veren bir ekibe sahibim ve tüm linçlere ekibimle beraber üzülüp beraber dayanıyoruz” açıklamasında bulundu.

saglisolluhaber.com

Yorumlar (0)
10
açık
banner53

Gelişmelerden Haberdar Olun

@