banner208

Eskişehir'e Türk Kore Dosluk Parkı yapılacak!

Eskişehir'de kurulacak olan Türk-Kore Dostluk Parkı için görüş alışverişinde bulunuldu... Yong Durk Park ile Kim Yong-Moon, Yılmaz Büyükerşen ile görüştü...

banner294
Eskişehir'e Türk Kore Dosluk Parkı yapılacak!
banner209

Türk-Kore Kültür İletişim Derneği Başkanı Yong Durk Park ve Güney Koreli Seramik Sanatçısı Prof. Kim Yong-Moon, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin kardeş şehri olan Güney Kore Paju şehri ile birlikte yapacağı tematik park için Başkan Yılmaz Büyükerşen’e teknik bir ziyaret gerçekleştirdi. 

8 ayrı ülkenin 9 kenti ile kardeş şehir ilişkisi kuran Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, 2007 yılında kardeş şehir protokolü imzaladığı Güney Kore’nin Paju kenti ile ortak çalışmalarını sürdürüyor.

2 ülke ve 2 şehir arasındaki tarihsel ve samimi bağları güçlendirmek için çalışmalar devam ederken,  Güney Kore’nin Paju kentini temsilen Paju Belediyesi Türkiye Temsilcisi ve Türk-Kore Kültür İletişim Derneği Başkanı Yong Durk Park ile Hacettepe Üniversitesi’nden Güney Koreli seramik sanatçısı Prof. Kim Yong-Moon, Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen ile makamında görüştü.

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Deniz Kaplan, daire başkanları ve teknik personelin de bulunduğu ziyarette Başkan Büyükerşen, Güney Koreli misafirlerini Eskişehir’de görmekten mutluluk duyduğunu belirtti. Türk-Kore Kültür İletişim Derneği Başkanı Yong Durk Park da Eskişehir ile olan samimi ve güzel dostluk bağlarının başarılı bir şekilde devam ettiğini belirterek Başkan Büyükerşen’e gösterdiği çaba nedeniyle teşekkür etti.

Ziyarette Odunpazarı ilçesi Çankaya-Karapınar mahalleleri sınırında bulunan 57 bin metrekarelik alanda yapılması planlanan Türk-Kore Dostluk Parkı için görüş alışverişinde bulunuldu. Görüşmede Prof. Kim Yong-Moon kendisinin yapmış olduğu çömleği Başkan Büyükerşen’e hediye etti. Ziyaret çektirilen fotoğraf ile sona erdi. 

Güney Kore mimarisiyle planlanan; içinde seramik fırınları, yürüyüş yolları, atölye alanları, Türk ve Koreli sanatçıların performanslarını sergileyebilecekleri bir tiyatro sahnesi de bulunan park; Güney Kore ile Türkiye arasında dostluk köprüsünün güçlendirilmesini sağlayacak.

saglisolluhaber.com

Yorumlar (0)
banner53

Gelişmelerden Haberdar Olun

@