Ücret konusu çok ayıp

Büyükşehir Belediye Başkanı Ayşe Ünlüce, Yılmaz Büyükerşen ile ilgili iddiaları Belediye Meclisi Toplantısında yanıtladı

ESKİŞEHİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ 17.05.2024, 10:33 17.05.2024, 11:04
Ücret konusu çok ayıp

Büyükşehir Mayıs Ayı Olağan Meclis Toplantısının ikinci birleşimi dün gerçekleştirildi.Eskişehir gündemini meşgul eden Yılmaz Büyükerşen ile Büyükşehir Belediyesi ile ilgi iddialar Ak Parti Grup Başkan vekili Ahmet Sivri tarafından yazılı olarak Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Ayşe Ünlüce'ye soruldu. Ünlüce, sorulara sözlü olarak cevap verdi. İşte Ak Parti Grup Başkan vekili Ahmet Sivri'nin soruları ve Ünlüce'nin cevapları;

 Önceki dönem belediye başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen belediyede danışman olarak görev yapıyor mu? Yapıyor ise bunun karşılığında ne kadar ücret alıyor?

Ünlüce bu soruya “Yılmaz Hoca’nın danışmanlığı ile ilgili konuyu Eskişehir’in vicdanına bırakıyorum. Sağolsun Yılmaz Hoca bu şehre hayatı boyunca hizmet etmiş birisidir. Akademi başkanlığı, rektörlük ve büyükşehir belediye başkanlığı yaptığı sürede büyük hizmetleri olmuştur.  Vefalı Eskişehirliler olarak bunun kıymetini bilmemiz gerektiğini düşünen birisiyim. Bu şehre sadece belediyecilik anlamında hizmetleri olmamıştır.Belediyecilik alanında 25 yılda yaptıklarına şahidiz.Dolayısıyla kendisinin bizde danışmanlık yapıyor olması bizim için bir gurur kaynağıdır.Yılmaz Hoca gibi birisinden danışmanlık alıyor olmak herkese nasip olmaz.Ücret konusunu ayıp olarak kabul ediyorum, cevap vermek istemiyorum. Onun karşılığı bile değil o para .Yasa çok açık. Genel Sekreter maaşının yüzde 75’ini geçemeyecek şekilde. Bu yetkiyi de meclisten almıştım yanıtını" verdi.  

Önceki dönem belediye başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, belediye konuk evini kullanıyor mu? Kullanıyor ise gerekçesi nedir?

Ünlüce, kültür sanat projelerinde Yılmaz Büyükerşen'den yararlanacaklarını belirterek “Biliyorsunuz lojmanlarda bile görev bitince bir boşaltma süresi vardır. Yılmaz Hoca ilk bir hafta eşyalarını toparladı, şuanda da kullanmıyor. Danışmanlığı nedeniyle, kendisi sanat ve kültür alanında çok yetkin ve etkin olduğu için Sanat Sokağı ve Avlu Eskişehir projelerimizde bize destek olacak. Kendisi de orada bir oda kullanmaktadır. Ziyaretine giderseniz de sizleri ağırlamaktan çok memnun olur kendisi…”  şeklinde yanıt verdi.

Önceki dönem belediye başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, Audi A-8 makam aracını hala kullanıyor mu? 

Ünlüce, önceki dönem Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’in belediye ait Audi A-8’i kullanıp kullanmadığı ilgili soruya ise “Şirketimize ait bir tane 2010 model Audi A-8 vardı. Çok fazla tamirat ve bakım ihtiyacı olduğu için bir süre önce arkadaşlarımız satmaya karar vermişler. Bir süredir kullanılmıyormuş. Bir tane de kirada Audi A-8 varmış. Onunda kiralama süresi dolmuş. Ben de onu kullanmak istemedim. Daha mütevazi bir araç tercih ettim. Onu da aldık, şuanda onu kullanıyorum. Tasarruf tedbirleri gelince de değerlendirilecek. Benim mütevazi hayatımı herkes bilir. Sizlerde öğreneceksiniz mutlaka. Şuanda ikinci el bir araç kullanıyorum.  A-8’inde kirası bitmiş ve iade edilmiş. Bildiğim kadarıyla şuanda Yılmaz Hoca’da onu kullanmıyor. Bu konular zaten Yılmaz Hoca’nın konusu. Kendisi bir araç kiralamış olabilir, özel hayatında kullanıyor olabilir, satın almış olabilir.Bunlara kendisi cevap verecektir” şeklinde yanıt verdi

CHP Genel Başkanı her platformda liyakattan bahsederken siz nepotizm ve kronizm hakkında ne gibi çalışmalar yaptınız? Bu konuda çalışanlarınızla ilgili bir değerlendirme ve uygulama olacak mı?

Büyükşehir Belediyesinde ki nepotizm ile ilgi iddilara ise Ünlüce, “Bahsi geçen arkadaşlarımızın tamamı burada işe başlamıştır, burada tanışarak evlenmiştir. Hiç kimse birbirinin burada işe sokulmasına vesile olmamıştır. Akrabalık ilişkileriyle ilgili herhangi bir yükselme olup olmaması konusunu da yine Eskişehirlilerin vicdanına bırakıyorum. Belirli yerlere atamalar için belli süreler gerekme. Hiç disiplin cezanız olmayacak, üniversite mezunu olacaksınız, bir takım özellikleriniz olacak, görevde belirli yıllarda çalışmış olacaksınız.Bir sıkıntı varsa zaten bugüne kadar iptal edilirdi.Her yıl Sayıştay ve Mülkiye Müfettişlerinin denetiminden geçiyoruz.Merak etmeyin. Sizin de aranız da hukuçu arkadaşlar var, bir skıntı olursa bildirirler.” şeklinde yanıt verdi.

Yorumlar (0)
10
açık
Günün Anketi Tümü
.
banner343

Gelişmelerden Haberdar Olun

@