Hamid Yüzügüllü'ye Kent ve Başkan Ödülü!

Sivrihisar Belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü, Sivrihisar Uygulamalı Kilim Müzesi Projesi ile Kent ve Başkan Ödülünü almaya hak kazandı.

Hamid Yüzügüllü'ye Kent ve Başkan Ödülü!

Kent ve Başkan dergisi tarafından gerçekleştirilen online oylama neticesinde Sivrihisar Belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü, Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma kategorisinde, Sivrihisar Uygulamalı Kilim Müzesi Projesi ile Kent ve Başkan Ödülünü almaya hak kazandı.

Kent ve Başkan Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Okan Geçgel, gerçekleştirilen ödül törenine katılım sağlayamayan Sivrihisar Belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü'yü makamında ziyaret ederek ödülünü takdim etti.

Belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü "Bizi bu ödüle layık gören herkese teşekkür ediyoruz. Türkiye'de ilk ve tek olan Uygulamalı Kilim Müzesi'ni açarak Türkiye'ye ve Sivrihisar'a kazandırdık. Sivrihisar, çok derin bir tarihe sahip.

Sivrihisar'ın zamanında kendine has  kilimleri vardı. Kilim Selçuklu döneminden beri kadınlarımız tarafından evlerde dokunmuş ve ev ekonomisine katkı sağlamıştır. Tabi ki biz de unutulmaya yüz tutmuş bu kilimlerimizi gün yüzüne çıkarmak ve geleceğe taşıyabilmek adına böyle bir müze oluşturduk. Bu müzeyi oluştururken de, nasıl zamanında kadınlarımız ev geçimine katkı sağladıysa aynı şekilde biz de burada kilim müzemizde kadınlarımıza kilim dokumasını tekrar öğretelim ve onlara bir imkân oluşturalım, dedik.

Ayrıca binamızın alt katında Uygulamalı Kilim Müzemizi yaptık. Üst katta da 150-200 yıllık kilimlerimizi sergiliyoruz. Evlerden, sandıklardan topladığımız kilimleri orada sergiliyoruz. Sivrihisar tarihinde Kilim’in çok önemli bir yeri vardır. Her kilimin, her desenin bir hikayesi var. Biz de müzemizde hepsini yaşatıyoruz ve gelen misafirlerimize de en iyi şekilde anlatarak kilimin değerini, anlamını orada gösteriyoruz.

Sivrihisar Uygulamalı Kilim Müzesi, Türk kültürü ve çağdaş sanatla birleştirilen bir mimari ile yapılmıştır. Müzenin iç ve dış cephesinde ahşap işçiliği kullanılmıştır. Sivrihisar kilimlerinden esinlenilen motifler, ahşaba aktarılarak müzenin dış cephesine uygulanmış-tır. 600 m2'lik alana kurulan 2 katlı müze içerisinde dokuma ve satış alanı, 2 sergi salonu ve 42 sergi alanı bulunmaktadır. Kilimler hava almayacak şekilde tasarlanan camlı dolaplar içerisinde izole edilmiş olup, tüm alan için iklimlendirme sistemi kullanılmıştır." açıklamalarında bulundu. 

saglisolluhaber.com

Yorumlar (0)
10
açık

Gelişmelerden Haberdar Olun

@