Karpuz dilimlerle pazar tezgâhlarını süslüyor

ESKİŞEHİR’DE YAZ AYLARININ VAZGEÇİLMEZ MEYVESİ KARPUZ, KİLOGRAMI 50 LİRADAN TEZGÂHLARDA YERİNİ ALIRKEN GENELDE YARIM YA DA ÇEYREK OLARAK SATILDIĞI BELİRTİLDİ.

ESKİŞEHİR 19.04.2024, 10:48 19.04.2024, 11:31
Karpuz dilimlerle pazar tezgâhlarını süslüyor

Eskişehir’de yaz aylarının vazgeçilmez meyvesi karpuz, kilogramı 50 liradan tezgâhlarda yerini alırken, genelde yarım ya da çeyrek olarak satılıyor.

Pazarda satışa çıkan ve bir tanesi 300 lira civarında satılan karpuzu vatandaşlar genellikle yarım ya da çeyrek olarak satın alıyor. Esnaf, mevsim ve maliyet göz önüne alındığında şu anda bir karpuzun ortalama 7 ve 8 kilo geldiğini, çeyrek dilimin 80 lira denk geldiğini ifade etti. Mevsim itibarı ile satış fiyatının normal olduğunu belirten esnaf yerli karpuz çıktığında fiyatın daha uygun olacağını anlattı. Pazarcı esnaf ”Karpuzlar şu anda İran’dan geliyor. Yerli Adana veya Antalya karpuzumuz daha başlamadı. İran’dan geldiği için şu an için biraz pahalı. Kilosu 50 liradan tezgâhlarda satıyoruz. Ortalama çeyrek dilim 80 liraya, yarım ise 140 liraya denk geliyor. Zaten vatandaşlarımız tamamını alamıyor. Genelde vatandaşlarımız tadımlık, yani yarım ya da çeyrek şeklinde alıyor. Ancak yerli karpuzumuz çıktığında fiyatlar düşecektir" dedi.

Yorumlar (0)
10
açık

Gelişmelerden Haberdar Olun

@