banner208

AK Partili Günay'a Avrupa'da önemli görev!

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Despina Chatzivassiliou-Tsovilis başkanlığında ‘women@pace’ ‘Kadın@AKPM’ Grubu oluşturuldu. Eskişehir Milletvekili ve Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Üyesi Prof. Dr. Emine Nur Günay da bu grubun üyesi oldu.

SİYASET 17.03.2022, 13:24 18.03.2022, 18:10
AK Partili Günay'a Avrupa'da önemli görev!
banner209

Grubun gerçekleştirdiği ilk toplantıda Ukraynalı Kadın milletvekilleri savaş ortamında yaşananları paylaştılar ve insani yardım organizasyonu konusunda bilgi verdiler.

Toplantıda konuşma yapan Prof. Günay, ‘’Ukrayna’da yaşananlar ve sivillerin karşı karşıya kaldığı zulum karşında acılarını gönülden paylaştıklarını iletti. “Bu tür savaş ve kaos ortamlarında en çok kadınlar ve çocuklar etkileniyor. Şu anda da 3 milyona yakın kadın eşlerini, kardeşlerini, babalarını arkada bırakarak çocuklarının geleceği için göçmen konumuna düştü, bir belirsizliğe doğru yola çıktılar. Önceliğimiz göçmenlerin korunması ve hayatlarını idame ettirmesi ancak kadın ve çocukların en fazla karşılaştıkları tehdit cinsiyet bazlı şiddet ve insan kaçakçılığı. Fiziksel ve cinsel her türlü suistimale açık hedef grup haline geliyorlar’’ şeklinde açıklamada bulundu. 

DÜNYA KADINLARININ SESİ OLMALIYIZ

Konuşmasında Birleşmiş Milletler’in yayınladığı bazı verilere de yer ver Prof. Dr. Günay, şunları söyledi: ‘’BM Nüfus Fonu’nun 2019 verilerine göre Doğu Ukrayna’da (Kırım ve Donbas) son sekiz yılda 15 yaş üstü kadınların %75’i fiziksel veya cinsel istismara maruz kalmışlar. Cenevre Sözleşmesi kapsamında kadın ve çocukların korunmasına yönelik maddeler olmasına rağmen, cinsel istismar bir insan hakkı ihlali olarak tanınmamakta sadece onura karşı işlenen bir suç olarak görülmektedir. Bu konuda Konsey’deki kadınlar olarak birlikte politikalar geliştirmeli ve tüm dünya kadınlarının sesi olmalıyız.”

saglisolluhaber.com

Yorumlar (0)
27
açık

Gelişmelerden Haberdar Olun

@