banner208

AK Partili Günay'dan Rusya'ya: Şiddetle kınıyorum!

AK Parti Eskişehir Milletvekili ve Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Üyesi Prof. Dr. Emine Nur Günay, Rusya’nın Ukrayna'ya saldırısı ile ilgili konuştu...

SİYASET 24.02.2022, 16:10 25.02.2022, 16:46
AK Partili Günay'dan Rusya'ya: Şiddetle kınıyorum!
banner209

AK Parti Eskişehir Milletvekili ve Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Üyesi Prof. Dr. Emine Nur Günay, Rusya’nın Ukrayna ile alakalı attığı adımlar ve müdahalesi ile alakalı, "Rusya'nın Ukrayna’da sayısız sivilin hayatını tehlikeye atan işgalini şiddetle kınıyorum. Bu işgal uluslararası hukukun ihlali ve dünya güvenliği ve barışı için ciddi bir tehdittir. Tüm dünya bu insanlık dışı saldırıyı durdurmalı. Rusya-Ukrayna hattında günlerdir gerilim artarken ne yazıkki tüm dünya yine kınamalarla aslında sessiz kalıyor. Bu sorunu iki boyutta ele almak gerekiyor. Burada uluslararası hukuk ihlal edilerek bağımsız bir ülkeye insanlık dışı bir işgal söz konusu. Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve sivillerin yaşam hakkını korumamız gerekiyor. Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi tarafından hazırlanan önergeyi insani öncelikler çerçevesinde bir milletvekili olarak imzaladım. Ancak her zaman etkin diplomasiye önem veren bir siyasetçi olarak tüm diplomatik kanalların etkin kullanılmasını ve bir an önce uzlaşmanın gerçekleşmesini temenni ediyorum" şeklinde açıklamada bulundu.

BİZ BARIŞTAN YANAYIZ, TÜRKİYE KİLİT ROL OYNAYABİLİR

Prof. Dr. Günay, Türkiye’nin rolü hakkında ise "Türkiye her zaman bölgesel ve küresel barış yaklaşımı içinde olmuş ve üzerine düşen her sorumluluğu yerine getirmiştir. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tüm taraflarla diplomatik görüşmelere devam ediyor, sivil kayıplar artmadan bir uzlaşma olması için her adım atılıyor. Cumhurbaşkanımız “Ne Rusya ne de Ukrayna'dan vazgeçemeyiz. Bizim derdimiz öyle bir adım atalım ki hiçbirinden vazgeçmeden bu işi inşallah çözelim.” beyanı ile Türkiye’nin uzlaşmadan ve barıştan yana olduğunu çok net ifade etti" ifadelerine yer verdi.

saglisolluhaber.com

Yorumlar (0)
12
açık

Gelişmelerden Haberdar Olun

@