Alpu'daki araziler yabancılara mı satıldı?

Alpu'da Milli Emlak'a ait arazileri yabancı şirketlerin aldığı iddia ediliyor... CHP Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü bölgeye giderek incelemelerde bulundu

SİYASET 19.07.2023, 12:27
Alpu'daki araziler yabancılara mı satıldı?

Cumhuriyet Halk Partisi Eskişehir Milletvekili Dr. Jale Nur Süllü, CHP Alpu İlçe Yöneticileri ile birlikte Söğütçük Mahallesi’nde Milli Emlak’ın çıktığı ihalede hazine arazilerini, Alpu dışından gelen yabancı şirketlerin almasına tepki gösteren muhtar ve vatandaşlarla görüştü.

Alpu ilçesi Söğütçük Mahallesi’ne Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Yöneticileri ile giden Milletvekili Dr. Jale Nur Süllü, mahalle muhtarı Ahmet Sefa Tepe, Söğütçük Mahallesi Derneği Başkanı Salim Özdemir ve mağdur olan vatandaşların tepki gösterdiği satışı gerçekleştirilen araziler hakkında bilgi aldı. Mahalle sakinleri Süllü’ye, 4-7 Temmuz arasında Alpu Kaymakamlığı’nda tüm Türkiye’ye açık gerçekleşen ihaleler sonucunda her biri yaklaşık 450-500 m2 civarı olan 57 parselden yalnızca 29 parseli, rayicinden yüksek bedel ödemek zorunda kalarak alabildiklerini söyleyerek dert yandı. Hazine arazilerinin parselizasyon, tescil gibi, tüm işlem ve harcamalarını yapan mahallelilerin, kendilerine söz verilmesine karşın, davetiye usulüyle yabancı şirketlerin ihaleye dahil olması ile arazileri alamayışlarına, alabilenlerin ise yüksek bedel ödemek zorunda kalmasına tepkili olduğunu söyleyen Süllü, vatandaşın kendini kandırılmış hissettiğine dikkat çekti. “Kapalı teklif usulüne göre yapılması gereken ihale ilk olarak kapalı usulde başlatılarak daha sonra açık usulde yapılmak suretiyle usul değişikliği” gerçekleştirildi diyen mahalle sakinleri maddi ve manevi zarara uğradıklarını dile getirmektedir.

“İHALE İPTAL EDİLMELİ”

Muhtar ve mahalle sakinleri ile birlikte ihaleyle satışı gerçekleştirilen araziyi de inceleyen Süllü’ye Muhtar Tepe ve Dernek Başkanı Özdemir ihale sonrası imza toplayarak Alpu Kaymakamlığı da dahil çeşitli kurum ve kişilere gittiklerini ancak, “Siz açık ihale istemişsiniz, biz bu işi çözemeyiz” yanıtını aldıklarını ve arazilerin tekrar köylülere tahsis edilmesini ya da kendilerine kiraya verilmesini istediklerini söyledi. Konunun takipçisi olacağını söyleyen Süllü ise “Söğütçük halkının para ve emek harcayarak kendi köylerinde arazi edinme isteklerinin   gerçekleşmemesi ve köye yabancı şirketlerin girişi kabul edilemez” diyerek yaşanılan mağduriyetin en kısa sürede giderilmesi için ihalenin iptal edilmesi çağrısında bulundu.

saglisolluhaber.com

Yorumlar (0)
banner53

Gelişmelerden Haberdar Olun

@