Ayşe Ünlüce vizyon projelerini açıkladı

Cumhuriyet Halk Partisi Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Av. Ayşe Ünlüce düzenlediği 2024-2029 Vizyon Lansman Toplantısı ile projelerini açıkladı.

SİYASET 10.03.2024, 17:51 10.03.2024, 18:04
Ayşe Ünlüce vizyon projelerini açıkladı

Sözlerine “Eskişehirli olmaktan ve bu kentin ilk kadın belediye başkanı olmaktan gurur duyuyorum” diyerek başlayan Av. Ayşe Ünlüce, “Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç ve Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, bu güzel şehri bize hediye ettiler. Ben bu ekibin bir parçası olmaktan her zaman gurur duydum, iyi ki varlar” ifadelerini kullandı. 

ULAŞIMI DAHA ÇEVRECİ, DAHA VERİMLİ BİR ESKİŞEHİR 

Yepyeni ulaşım vizyonuyla yola çıkacaklarını söyleyen Ayşe Ünlüce, “Şehrimizin kanayan yarası haline gelen mevcut çevre yolundaki trafik kaosunu hafifletmek amacıyla, bu yola alternatif  ‘Kuzey - Güney Kuşak Çevre Yolu’nu Haydi Yapan Olalım! Diyoruz.  Eskişehir’in merkezini saracak kuşak yolları ile kent içi ulaşımı rahatlatacağız. Bisikletli ulaşım ağı, otobüslerde elektrikli dönem, Eskartplus, Abonman Kart, ulaşımda park et- devam et, yeni katlı otoparklar ile kentte yepyeni bir ulaşım vizyonu yaratacağız. Mevcut  Estram hatlarına başta Eskişehir Teknik Üniversitesi olmak üzere yeni hatlar ekleyeceğiz. Bu şehri demir ağlarla örmek bana ve Yılmaz Büyükerşen hocama nasip oldu” dedi. 

GELECEĞİ PLANLI ve DİRENÇLİ BİR ESKİŞEHİR İÇİN 

Şehirdeki Kentsel Dönüşüme dikkat çeken ve sosyal konut alanında yapılacak çalışmaları anlatan Ayşe Ünlüce, “Kentsel Dönüşüm Stratejik Eylem Planımız çerçevesinde başta Fevzi Çakmak, Yeşiltepe ve Huzur mahalleleri olmak üzere imar düzenlemesine ihtiyacı olan bölgelerde vatandaşlarımızla uzlaşı içinde imar uygulamaları yapacağız. Ayrıca Gündoğdu mahallemizde bin 500 yeni konut inşa edeceğiz. Organize Sanayi Bölgesinde istihdam edilen çalışanların konut ihtiyaçlarına yönelik, 75. Yıl mahallemizde mülkiyeti Büyükşehir Belediyemize ait olan arşlarda sosyal konut projeleri gerçekleştireceğiz” diye konuştu. 

Her mahallenin cazibe merkezi olması için yeni projeler hayata geçireceklerini söyleyen Ayşe Ünlüce, “Tepebaşı ilçesinde, Küçük Sanayi Sitesi projemizi hayata geçireceğiz. Köprübaşı’nın çehresini değiştirecek olan Porsuk Kentsel Dönüşüm Projeleriyle ve Çukur Çarşı meydan düzenlemesi ile şehrimize yeni bir cazibe merkezi kazandıracağız. Kurtuluş Pazar Market Projesi ile de alışveriş alanlarımızın konforunu ve güvenini arttıracağız. Afet Koordinasyon ve Lojistik Merkezi ile her türlü afet durumunda koordinasyon ve lojistik hizmetlerini etkin bir şekilde sağlayacak, afetlere daha da hazır bir şehir olacağız” dedi.  

KIRSALI ÇOK YÖNLÜ KALKINAN BİR ESKİŞEHİR İÇİN

Ayşe Ünlüce, Eskişehir Tarım ve Gıda İşletme Şirketi, Bitkisel ve Hayvansal Üretim Merkezi, tüm ilçelere Selektör Tesisi, Toprak Analiz Laboratuvarı, İleri Teknoloji ile İlaçlama, Organik Gübre Tesisi, Tarımsal Tahmin ve Erken Uyarı Sistemleri, Halk Et Entegre Tesisi ve Mezbaha, Halk Bakliyat, Meyve ve Sebze Kurutma Tesisi, Sözleşmeli Çiçekçilik, İpek Köyü, Yem Fabrikası gibi tesisler kurarak ilçedeki tarıma can suyu olmak istediklerini söyledi. 

En büyük hayallerinden biri olarak nitelendirdiği Zeytinyağı Üretim Tesisini Sakarı Vadisi’ne kuracaklarını söyleyen Ayşe Ünlüce, “Bereketli topraklarımız canlanacak. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da üreticimizin yanında olmaya devam edeceğiz” dedi. 

Bunun yanı sıra kırsaldaki öğrencilerin ve vatandaşların internete erişimini kolaylaştırmak için ücretsiz internet sağlanacağını belirten Ayşe Ünlüce, “Mihalıççık ve Sivrihisar Hizmet binası ve otogar projelerimizi hayata geçireceğiz” dedi. “Tarımda öncelik kuru tarım” diyen Ünlüce, “Kuraklık ve iklim değişikliği mücadele kapsamında çiftçilerimizle beraber su kaynaklarının korunması amacıyla kuru tarım ile kırsal alanların canlılığını sürdüreceğiz” dedi. 

SOSYAL VE ADİL KENT VİZYONUMUZ İLE YAŞANABİLİR BİR ESKİŞEHİR İÇİN 

“Sosyal ve adil kent vizyonumuz ile adalet, eşitlik ilkeleri ile huzur içinde bir Eskişehir olmaya devam edeceğiz” diyen Ayşe Ünlüce, “Sivil Toplum Merkezleri Yerleşkesi, Kıdemliler Yaşam Merkezi ve Emek Lokali, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Sektörel Eğitim Merkezi, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Uzaktan Eğitim Merkezi, Hayvan Barınağı ve Rehabilitasyon Merkezi, Yeni Aşevi oluşturarak kentimizdeki kadınlarımıza, çocuklarımıza, engelli vatandaşlarımızla eşit şartlarda yaşayacağız” dedi. 

ÇEVRE VE İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNE UYUMLU BİR ESKİŞEHİR İÇİN

Akıttan türetilmiş Yakıt Tesisi, Güneş Enerji Santralleri, Yeşil Enerki Kooperatifi, Yeni Atıksu Arıtma Tesisi, kuracaklarını ifade eden Ayşe Ünlüce, elektronik kartlı su sayaçlarında da yeni bir döneme gideceklerini söyledi. Ünlüce, “Elektronik kartlı su sayaçlarında yeni teknolojik uygulamalarla daha fonksiyonel ve kullanıcı dostu hale getireceğiz. Abonelerin hayatını kolaylaştırmak adına mobil uygulamalar geliştireceğiz. ESKİ su yönetiminde sürdürülebilirliği, verimliliği ve erişilebilirliği ön planda tutarak, abonelerimize sunduğumuz hizmet kalitesini artıracağız” dedi. 
Sakarya Projesi’ne dikkat çeken Ayşe Ünlüce, “Porsuk Barajı’na alternatif olarak DSİ ile işbirliği yaparak Sakarbaşı projesini hayata geçireceğiz. Şebekeye vermekte olduğumuz suyu, herhangi bir kirliliğe maruz kalmayan, ekonomik bir arıtma sistemi aracılığıyla temiz su sağlama potansiyeline sahip Sakarbaşı kaynaklarından temin edeceğiz” şeklinde konuştu. 

SPORDA AKTİF, SAĞLIKLI BİR ESKİŞEHİR İÇİN

Sağlıklı Kent Vizyonu ile, tüm vatandaşlarımızın fiziksel, zihinsel ve sosyal sağlığını önceliklendirmeyi hedeflediklerini belirten Ayşe Ünlüce, “Yeni Kapalı Spor Salonları, Eskişehir’e Motokros Pisti, İki Yeni Kapalı Yüzme Havuzu, Spor Kompleksi, Aura Park, E-Spor Merkezi, Mobil Spor, Enerjisi Yüksek Gençlere Aktif Park, Kano Eğitim Merkezi, Aktif Yaşam Parkı, Gelenek Parkı, Spor Parkı, Şehit Yakınları ve Gazilerimize Özel Sosyal Tesis kurarak temiz hava, geniş yeşil alanlar, sağlıklı yaşam için gerekli altyapıların geliştirilmesi ve sağlıklı yaşam bilincinin yaygınlaştırılmasını sağlayacağız” dedi.

ESKİŞEHİR’İN TURİZMİNİ, KÜLTÜRÜNÜ VE SANATINI YAYGINLAŞTIRMAK İÇİN TURİZMDE ATAĞA GEÇİYORUZ 

Eskişehir’in her yıl ağırladığı milyonlarca turisti ilçelere de yaymak istediklerini söyleyen Ayşe Ünlüce, “Sevgi ve hoşgörünün Eskişehir’den tüm dünyaya yayılan simgesi Yunus Emre’nin adıyla uluslararası nitelikte bir kültür sanat festivali başlatacağız. Yunus Emre mahallesinde, mahalleye adını veren Yunus Emre’ye yakışır bir kültür merkezi ve müze inşa edeceğiz.Seyitgazi ve Han ilçelerinin kesiştiği noktada ‘Frigya Turizm Merkezi’ kuracağız. Frig kültürü ve tarihini tüm dünyaya duyuracağız. Şehir merkezimiz başta olmak üzere doğa harikası ilçelerimiz; Mihalıççık, Han ve Sarıcakaya’da Çadır ve Karavan Park alanları oluşturacağız. Bu sayede yerli ve yabancı turistlerle, tüm doğa severlere yeni alanlar açacağız. Turizmi dijital ortamda da yaşatacağız. Tüm misafirler ve Eskişehirliler için Turizm Portalı ve Mobil Uygulamasını hayata geçireceğiz” dedi. 

GENÇLERİN GELİŞİMİNİ, KONFORUNU VE MUTLU YAŞAMINI DÜŞÜNEN BİR ESKİŞEHİR İÇİN

Ayşe Ünlüce, Gençlik Merkezi, Öğrenci Konukevi, Öğrenci Lokantası, Sosyal Kütüphane, şehre yayılan ücretsiz internet gibi öğrenci kenti Eskişehir’e yakışacak projelere imza atacaklarını belirterek şunları söyledi: “Geleceğimizin teminatı gençlerimizin yarınlara daha donanımlı hazırlanması amacıyla Teknoloji ve İnovasyon Merkezi projemizi hayata geçireceğiz. Bu sayede Girişimci gençlerimiz için paylaşımlı ofisler, toplantı salonları, atölyeler, etkinlik alanları olan yeni bir merkez kuracağız. Dijital vizyon projemiz olan ‘Eskişehir Veri Merkezi’ ile şehrin dijitalleşmesine öncülük edeceğiz. Modern ve güvenli teknik alt yapısı ile veri depolama çözümü sunacağız.” 

ESKİŞEHİRSPOR’A TAM DESTEK 

Şehrin en önemli markası Eskişehirspor’u yalnız bırakmayacaklarını söyleyen Ayşe Ünlüce, “Önümüzdeki dönemde Eskişehirspor'un deplasman giderlerini biz üstlenmek istiyoruz” dedi. 

Lansman, Dilek Kavraal’ın “Biz Eskişehir Olalım” şarkısını söylemesinin ardınından sona erdi.

saglisolluhaber.com

Yorumlar (0)
10
açık

Gelişmelerden Haberdar Olun

@