Büyükerşen ile Ataç'tan flaş Kazım Kurt hamlesi

Eskişehir’de Sosyal Demokrasi Derneği tarafından Odunpazarı Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenecek olan ‘Yerel Yönetimler Çalıştayı’ öncesinde flaş bir gelişme yaşanarak Kazım Kurt'a ilk hamle geldi. Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen ve Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, yaptıkları yazılı açıklamayla Eskişehir'de yeni bir krizi başlatacaklar.

SİYASET 03.01.2024, 17:27 03.01.2024, 17:46
Büyükerşen ile Ataç'tan flaş Kazım Kurt hamlesi

Sosyal Demokrasi Derneği (SDD) tarafından ilki İzmir’de düzenlenen Yerel Yönetimler Çalıştayı’nın ikincisi Eskişehir Odunpazarı Belediyesi ev sahipliğinde Eskişehir’de yapılacağı açıklanmıştı.  Demokratik kitle örgütlerinin davetli olduğu çalıştay, 7 Ocak Pazar günü Vişnelik Mahallesi’ndeki Hasan Polatkan Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

ZAMANLAMASI MANİDAR

Etkinlikle ilgili Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen ve Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ata,ç ortak bir yazılı açıklama yaparak çalıştaya katılmayacaklarını açıkladı. Açıklamada, “Söz konusu etkinliğin programını incelediğimizde bizlerin de konuşmacı olarak programda yer aldığımızı, yerel yönetimler konusunu ele alan bu çalıştay planlanırken ise bu şehrin 20 yılı aşkın süredir yerel yöneticileri olarak bizlere danışma ya da bilgi verme lütfunda bile bulunulmadığını belirtmek isteriz. Öte yandan bu çalıştayın zamanlaması ve yerel seçimlere bu kadar kısa bir süre kala planlanması oldukça manidar ve siyasi hesaplar ile gerçekleştirilecek bir etkinlik olduğunu göstermektedir” denildi.

EMRİVAKİ YAPILDI

Yerel yönetimler gibi köklü ve derin bir konuda düzenlenecek çalıştayın 4 gün önce duyurulmasını ‘emrivaki’ olarak nitelendirilen açıklamada,”‘Ben yaptım, oldu’ anlayışı ile düzenlenecek bir etkinlik, verimli olmayacağı gibi rakip siyasi partilerin gereksiz spekülasyonlarını da beraberinde getirecektir. Eskişehir kentleşme anlamında ülkemizin örnek bir şehridir ve yerel yönetim alanında ulusal ve uluslararası üne sahiptir. Nitekim Avrupa Komisyonunun "Başarılı Yönetim İçin Uzmanlık Merkezi"nin tespit ettiği "En İyi Demokratik Yönetişim Kristal Ödülü" geçen hafta İstanbul'da yapılan törenle Türkiye için Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ile Ankara Büyükşehir Belediyelerine verildi. Ödül gerekçesi İyi Demokratik Yönetişimin 12 ilkesine uygunluk olarak belirtilerek, her iki belediyenin bu markayı kullanabilecekleri açıklandı. Öte yandan Tepebaşı İlçe Belediyesi de dünyada Çevre Oscar'ı olarak bilinen "Ulusal Enerji Küresi Ödülü"nü 2 bin 500 proje içinden kazanmıştır. Bunun yanı sıra ‘14'ncü Sürdürülebilir Şehirler ve İnsan Yerleşimleri Forumu Akıllı Kent Uygulamaları’ alanında ‘Küresel Model’ ödülünü de ilçe belediyesi olarak Tepebaşı'na verilmiştir.  Her iki belediye de, Eskişehirlileri başarıları ile defalarca kez gururlandırmış, sadece kentimizde değil uluslararasında ve tüm ülkemizce takdir edilen belediyeler olmuşlardır.Dayanışma ve birliktelik ruhu ile hareket ettiğimiz Eskişehir’de, emrivaki ile düzenlenen organizasyonlar kent geleneğimize yakışmadığı gibi yerel yönetim ilkelerimiz ile de uyuşmamaktadır. Bu duygu ve düşünceler ile “Yerel Yönetimler Çalıştayı” adlı etkinliğe katılmayacağımızı kent halkının bilgisine sunuyor, takdiri Eskişehir halkına bırakıyoruz” ifadelerine yer verildi.

saglisolluhaber.com

Yorumlar (0)
10
açık
banner53

Gelişmelerden Haberdar Olun

@