CHP'li Jale Nur Süllü Alpu üzerinden AK Parti'ye yüklendi

CHP'li Milletvekili Jale Nur Süllü Alpu'yu ziyaret etti, Belediye Başkanı Gürbüz Güller'le görüştü ve belediyenin AK Partililerce borçlandırıldığını söyledi.

SİYASET 08.06.2021, 09:16 09.06.2021, 10:37
CHP'li Jale Nur Süllü Alpu üzerinden AK Parti'ye yüklendi

Cumhuriyet Halk Partisi Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü, Alpu Belediyesi ziyaretinde, Alpu Belediye Başkanı Gürbüz Güller’den önceki dönem AK Parti’li belediye başkanı tarafından usulsüz işlemlerle ağır borç yükü altına sokulduğu iddia edilen belediye ile ilgili yasal süreçler konusunda bilgi aldı.

Jale Nur Süllü, ziyaretinde Başkan Gürbüz Güller’in göreve geldiği günden bugüne, önceki dönem belediye yönetimi tarafından hesapsız ve usulsüz olarak borçlandırıldığı öne sürülen belediyenin borçlarını ödeyerek hizmet vermeye çalıştığını; ancak Alpu halkının hakkını aradığı yasal süreçlerin, adil işlemediğini iddia ederek şunları söyledi:

BELEDİYE ARAZİSİ ELDEN GİDECEK Mİ?

“Başkanımız Gürbüz Güller, kaynak yaratarak borç ödeyip, hizmet vermeye çalışırken diğer yandan geçmiş dönem yönetiminin yol açtığı sayısız kamu zararları ile ilgili mahkeme kapılarında adalet arayışını sürdürüyor. Tek bir örnek pancar sökme makinesi bile, durumu anlatmaya yeterli. 26 Mart 2019’da seçimlere kısa süre kala, Meclis kararı ile borçlanarak değerinin üstünde, 9 Milyon TL’ye belediye şirketine leasing ile alınan pancar sökme makinesinin kamu zararı doğurduğu gerekçesi ile açılan davayı Eskişehir 1. İdare Mahkemesi’nin iptali kararı, Ankara Bölge İdare Mahkemesi’nde istinafa taşındı. Banka ile yapılan görüşmelerle yapılandırılan borcu, belediyenin ödemesi de mümkün olmadığından pancar sökme makinesi ve belediyenin arazisi, değerinin çok altında elinden gidecek. Meclis kararı alınan krediler, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın onayı alınmaksızın borçlanılabilecek üst sınır miktarını aşmaktadır. Bir yanda belediyenin tüketilen varlıkları, diğer yanda kapıya dayanan usulsüz borçlanmalar, Alpulu hemşerilerimizin sırtına yüklendiği gibi, gerçekleştirilecek hizmetlerin önünde de engel oluşturmaktadır. Tüm bunlara karşın, Başkanımız Sayın Gürbüz Güller büyük bir özveri ile hizmet vermeye çalışıyor.”

Jale Nur Süllü ifadelerinin devamında, “Cumhuriyet Halk Partisi’nin yerel yönetim anlayışı ile tanışan Alpu’da Gürbüz Başkanımız, Genel Merkezimiz ve Büyükşehir Belediyemizin desteği ile hizmet etmeye devam edecektir. Bizler de Cumhuriyet Halk Partisi olarak, hakkın, hukukun ve adaletin yerini bulması için mücadeleye devam edeceğiz” dedi.

saglisolluhaber.com

Yorumlar (0)
5
parçalı bulutlu
Gelişmelerden Haberdar Olun
@