banner196

banner208

CHP'li Süllü: Ülkemizin saygınlığını da biz kazandıracağız!

CHP Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü AK Parti'ye yüklenerek, “Verdiğiniz tüm hasarları gidererek ülkemizin saygınlığını da biz kazandıracağız” dedi.

banner294
SİYASET 09.12.2022, 13:20
CHP'li Süllü: Ülkemizin saygınlığını da biz kazandıracağız!
banner209

Cumhuriyet Halk Partisi Eskişehir Milletvekili Dr. Jale Nur Süllü, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde devam eden bütçe görüşmelerinde Kültür ve Turizm Bakanlığı Bütçesi ile ilgili Genel Kurul’a seslendi, “Millet iktidarında ülkemize ve kurumlarına verdiğiniz tüm hasarları gidererek saygınlığını da biz kazandıracağız” dedi.

Atatürk Kültür Dil ve Tarih Yüksek Kurumu bütçesi üzerine konuşan Cumhuriyet Halk Partisi Eskişehir Milletvekili Süllü, Mustafa Kemal Atatürk’ün bağımsızlık mücadelesinin sadece ekonomik atılımlarla değil aynı zamanda kültürel devrimle de gerçekleştiğini anlatan Süllü, Atatürk’ün “Tarihini bilmeyen uluslar yok olmaya mahkumdur.” Sözünü hatırlatarak Türk Tarih Kurumu ve Türk Dil Kurumu’nun işlevsizleştirilme sürecini anlattı.

CUMHURİYETİN KAZANIMLARINI HAR VURUP HARMAN SAVURDULAR

Yakın zaman kadar AKP Grup Başkan Vekili olan Mahir Ünal’ın “Cumhuriyet bizim, lügatimizi, alfabemizi, dilimizi bütün düşünce setlerimizi bozdu” sözünü hatırlatarak “Tarihi ve ders çıkarmayı bilmeyenler, Cumhuriyetin kazanımlarını har vurup harman savurdular.” diyen Dr. Jale Nur Süllü “Atamızın bağımsız kılmak üzere kendi vasiyetinden pay ayırdığı Türk Dil ve Tarih Kurumu 80 darbesiyle kurulan Yüksek Kurumla merkezi yönetime bağlanarak ilk darbeyi aldı. 2011 sonrası KHK’larla işlevsizleştirildi. 2018’de Atatürk’ün vasiyetindeki İş Bankası sermaye hisseleri kar payı gelirlerinin Tek Hazine Kurumlar Hesabına dahil edilmesiyle vasiyete aykırı, başka kurumlara kaynak aktarılmasının önü açıldı ve gelirleri düştü. 2021 Sayıştay raporlarında Atatürk Kültür Dil ve Tarih Yüksek Kurumu’nun 2 Milyar 279 Milyon TL zarar ettirildiğini görüyoruz. Kurumlar hesap sorulamaz hale getirilmiştir.” Sözleriyle Atatürk Kültür Dil ve Tarih Yüksek Kurumu’nda yaşananlara dikkat çekti.

SAYIN BAKAN KENDİ TURİZM TESİSLERİNİZDE ZARARA GÖZ YUMAR MIYDINIZ?

Yaklaşık 7 yıldır bitirilemeyen, şaibeli ihalelerle, gerçekleşmeyen ödemelerle anılan Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Yerleşkesi inşaatını bütçe görüşmelerine taşıyan CHP Eskişehir Milletvekili Süllü yaşananların kurumun nasıl yönetildiğinin ve niyetin özeti olduğunun altını çizerek Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a sordu “Sayın Bakan kendi turizm tesislerinizde böyle bir zarara göz yumar mıydınız?”

Süllü yerleşkenin ihale serüvenini şöyle özetledi “2017’de ilk ihaleyi 158 Milyona alan şirket inşaatı 2019’da bitirecekken Sayıştay Raporuna göre %4’ünü tamamlayarak tasfiye istemiş. 2021’de 2. İhalede acil durumlarda kullanılması gereken 21/B’ye göre bilin bakalım kime verilmiş? Bu ayın 14’ünde tamamlanmak üzere 499 Milyon TL’ye adrese teslim Özyazıcı İnşaata verilmiş. Hani şu Demirören’in şaibeli Kemer Golf Country’de inşaatlarını yapacak olan ve orman arazilerinin Beykoz Konakları için talanında adı geçen, Kalyoncu’nun ortağına. Bu ihale de tasfiye edilmiş. Mayıs 2022’de 3. ihaleyi, farklı bir şirketle yine Özyazıcı, 1 Milyar 71 Milyon TL’ye almış. Kurumun 2021 faaliyet raporunda 2023’de bitecek dediğiniz ihale de 8. ayda iptal olmuş. 158 Milyon TL’den 1 Milyar 71 Milyon TL’ye fırlayan bedel. Yeni ihalede %187 enflasyonla 2 Milyar TL’yi geçer. Sonuç yine kamu zararı.”

MİLLET UNUTMASIN Kİ BİR DAHA BU ACILARI YAŞAMAYALIM

Cumhuriyet Halk Partisi Eskişehir Milletvekili Dr. Jale Nur Süllü, Cumhuriyetin kurumlarına ve mirasına verilen zararın Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında giderileceğini belirterek biz “Millet iktidarında ülkemize ve kurumlarına verilen tüm hasarları gidererek saygınlığını da biz kazandıracağız. Millet, AKP iktidarını ayrıştırıcı söylemleriyle tarihin tozlu sayfalarına gömecek ve unutacak diyeceğim. Ama, unutmasın ki, bir daha bu topraklarda aynı acı senaryo yaşanmasın” dedi.

saglisolluhaber.com

Yorumlar (0)
banner53

Gelişmelerden Haberdar Olun

@