banner208

Depremzedelere söz verilen nakdi yardımda sorun mu var?

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, depremzedelere yapılacak nakdi yardımların neden gerçekleşmediğini Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a sordu....

banner294
SİYASET 05.03.2023, 15:22 06.03.2023, 11:14
Depremzedelere söz verilen nakdi yardımda sorun mu var?
banner209

Deprem felaketinin ardından evini, yurdunu kaybeden ve ekonomik sorunlarla karşı karşıya kalan birçok depremzedenin 10 bin TL’lik deprem yardımlarına da ulaşamadığı iddia ediliyor. CHP Milletvekili Utku Çakırözer’in Eskişehir’de dinlediği birçok depremzede 10 bin liralık deprem yardımlarını alamamaktan dert yandı. Evi yıkılan, ağır hasarlı raporu olan depremzedeler Kaymakamlıklara, AFAD’a giderek bilgi istideklerini dile getirirken, yardımları alamadan geri gönderildiğini söyledi. Depremzedelerin mağduriyetini Meclis gündemine taşıyan CHP’li Çakırözer, yardımların neden yatırılmadığını Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a sordu. Çakırözer, “Depremin üzerinden bir ay geçti! Aradan geçen sürede 25 binden fazla depremzedemizin geldiği Eskişehir’de ziyaretlerimizde depremzede yurttaşlarımız 10 bin TL deprem yardımlarına ulaşamamaktan şikayetçi oluyor. Yurtlarda, misafirhanelerde, ev ziyaretlerinde çoğu depremzede evlerine ağır hasarlı rapor verilmesine rağmen yardımları alamadıklarını söylüyor. Yasını, acısını dahi yaşayamamış depremzede yurttaşlarımız bir çok derdi aynı anda çözmek için çare ararken, ihtiyaç duydukları ekonomik desteğe de ulaşamaması büyük vicdansızlık. Depremzedeleri ilk iki gün boyunca yalnız, çaresiz bırakanlar, deprem yardımlarını ihtiyaç sahiplerine ulaştırmaktan da aciz! ” dedi.

BİR AY GEÇTİ DEPREM YARDIMLARI ÖDENMEDİ

Türkiye’yi yasa boğan depremlerin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından depremlerden etkilenen vatandaşlara 10 bin lira yardım yapılacağı açıklanırken, birçok depremzedeye yardımların ödenmediği öne sürüldü. CHP Milletvekili Utku Çakırözer’in Eskişehir’de ziyaret ettiği depremzedeler 10 bin liralık Hane Başına Destek Ödemelerini alamamaktan şikayetçi. Evi yıkılan, ağır hasarlı raporu olan birçok depremzede Kaymakamlıklara, AFAD’a giderek yaşadığı mağduriyetlere çözüm ararken, evleri için hasar tespiti yapılmayan depremzedeler de yardımların hesaplarına yatırılmasını bekliyor.

“KAYMAKLIĞA, AFAD’A GİDİYORUZ BİLGİ ALAMIYORUZ”

Eskişehir’de KYK yurtları, misafirhaneler ve ez ziyaretlerinde yaşadıkları sıkıntıları Çakırözer’e aktaran depremzedeler, “Eskişehir’e geleli 3 haftadan fazla oldu. Şimdilik kalacak yerimiz var, yemeğimiz var ama ihtiyaçlarımız sadece bunlarla sınırlı değil. Evlerimize ağır hasarlı raporu verildiği halde 10 bin liralık yardımları alamadık. Kaymakamlığa gidiyoruz, AFAD’a gidiyoruz onlar da bilmiyor. Bir miktar para verip bizi geri gönderiyorlar. Bu yardımlara en acilinden ulaşmamız lazım. Sesimiz duyulsun” dedi.

OKTAY’A SORDU: “HANGİ GEREKÇEYLE YARDIMLAR ÖDENMİYOR?”

CHP’li Çakırözer, depremzede yurttaşların yaşadığı mağduriyetleri Meclis gündemine taşıyarak, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması talebiyle soru önergesi verdi. Çakırözer’in Oktay’ın yanıtlaması talebiyle sorduğu sorular şöyle:

“10 bin liralık Hane Başına Destek Ödemelerinden yararlanan depremzede yurttaşlarımızın sayısı nedir? Bu yardımların kaç vatandaşımıza verilmesi planlanmaktadır? 10 bin liralık deprem yardımlarının dağıtılmasında herhangi bir koşul/şart var mıdır? Evi için ‘ağır hasarlı’ raporu verildiği halde depremzedelerin bu yardımlara ulaşamamasının gerekçesi nedir? Hasar tespiti yapılmayan depremzedelere 10 bin lira deprem yardımı verilmemekte midir? Evi yıkılan, ekonomik sıkıntılarla karşı karşıya olan depremzedelere ihtiyaç duydukları andan itibaren bu yardımları sağlamayan sorumlular kim ya da kimlerdir?”

“ÇADIRI DA, YARDIMLARI DA DAĞITAMADILAR..”

Depremin üzerinden bir ay geçmesine rağman yardımların ihtiyaç sahibi depremzedelere ödenmemesini  eleştiren Çakırözer, “Depremin üzerinden bir ay geçti! Aradan geçen sürede 25 binden fazla depremzedemizin geldiği Eskişehir’de ziyaretlerimizde depremzede yurttaşlarımız 10 bin TL deprem yardımlarına ulaşamamaktan dert yanıyor. Yurtlarda, misafirhanelerde, ev ziyaretlerimizde çoğu depremzede evlerine ağır hasarlı rapor verilmesine rağmen yardımları alamadıklarını söylüyor. Yasını, acısını dahi yaşayamamış depremzede yurttaşlarımız bir çok derdi aynı anda çözmek için çare ararken, ihtiyaç duydukları ekonomik desteğe de ulaşamaması büyük vicdansızlık. Depremzedeleri ilk iki gün boyunca yalnız, çaresiz bırakanlar, deprem yardımlarını ihtiyaç sahiplerine ulaştırmaktan da aciz! ” dedi.

saglisolluhaber.com

Yorumlar (0)
banner53

Gelişmelerden Haberdar Olun

@