Eskişehir'de cinayet işlenmişti! CHP'li Çakırözer ses yükseltti!

Eskişehir'de geçtiğimiz günlerde cinayet işlendi. CHP'li Utku Çakırözer, söz konusu cinayet üzerinden bireysel silahlanma oranına dikkat çekti. İşte detay...

SİYASET 28.10.2021, 16:49 28.10.2021, 16:58
Eskişehir'de cinayet işlenmişti! CHP'li Çakırözer ses yükseltti!

Eskişehir iş dünyasının tanınan ailelerinden A. ailesinin 26 yaşındaki oğlu B. A.'nın arkadaş kurşunu ile ölümü, Eskişehirlileri yasa boğarken, bireysel silahlanma meselesini de yeniden üke gündemine getirdi. CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, konuşyu TBMM gündemine taşıyarak, "Türkiye’nin döt bir yanında her yıl yüzlerce yurttaşımız bireysel silahlanma nedeniyle yaşamdan koparılıyor. Sadece 2020 yılında 3 bin 682 silahlı olayda 2 bin 40 kişi öldü, 3 bin 688 kişi yaralandı. Silahın şakası yok! Evdeki, arabadaki beldeki silah öldürür. Milletin vekilleri olarak bireysel silahlanmadaki bu kontrolsüz gidişe dur demeliyiz” çağrısında bulundu. Çakırözer, bireysel silahlanmada hızlı artışın önüne geçilmesi ve boyutlarının arıştırılması için Meclis’te komisyon kurulmasını da istedi.

KOMİSYON KURALIM, MECLİS ARAŞTIRSIN

Eskişehir’de geçen hafta 26 yaşındaki B. A. beraber yemek yemekte olduğu yakın arkadaşı tarafından ruhsatsız silahla öldürüldü. Olaydan bir gün önce ise, yol verme meselesi yüzünden çıkan tartışmada öğrenci dolu okul servisine ateş açan bir kişi çocuğunu okula bırakıp evine dönen E. C.’yi yaraldı. CHP’li Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer Eskişehir’deki iki olayı Meclis gündemine taşıyarak, bireysel silahlanmadaki artışa dikkat çekti. 

TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada Çakırözer, her yıl yüzlerce yurttaşın bireysel silahlarla yaşamdan koparıldığını söyledi. 

20 MİLYON SİLAH VAR!

Bireysel silahlanmadaki hızlı artışın önüne geçilmesi ve bireysel silahlanmanın yarattığı sonuçların araştırılması için TBMM’de bir araştırma komisyonu kurulmasını da isteyen Çakırözer, şöyle konuştu:

 “Türkiye’de yüzde 80’i ruhsatsız olmak üzere 20 milyonunun üzerinde silah olduğu bilinmekte. Umut Vakfı raporuna göre, sadece 2020 yılında meydana gelen 3 bin 682 silahlı olayda 2 bin 40 kişi öldü, 3 bin 688 kişi yaralandı. Silahın şakası yok! Evdeki, arabadaki beldeki silah öldürür. Milletin vekilleri olarak bireysel silahlanmadaki bu kontrolsüz gidişe dur demeliyiz. Silahlanmayı zorlaştırıcı yasal düzenlemeleri bir an önce hayata geçirmeli, mevcut denetim mekanizmalarını mutlaka işler hâle getirmeliyiz."

saglisolluhaber.com

Yorumlar (0)
-2
açık
Gelişmelerden Haberdar Olun
@