banner208

Eskişehir'deki o ünlü alan kaderine terk edildi!

İYİ Parti Sivrihisar İlçe Başkanı Recep Toptaş, Kaymaz'da bulunan ve atıl duruma düşürülen Subaşı mesire alanına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu...

SİYASET 24.05.2022, 10:10 24.05.2022, 10:29
Eskişehir'deki o ünlü alan kaderine terk edildi!
banner209

 Başkan Recep Toptaş yaptığı açıklamada, şu ifadelere yer verdi:

"Mesire alanları, vatandaşlarımızın boş sürelerinde sosyalleştikleri, dinlendikleri, eğlendikleri, günün haftanın yorgunluğunu attıkları, doğayla baş başa yaşam özlemini giderdikleri, ailecek yemek kır gezisi yapabildikleri doğal alanlar ve ağaçlık yeşillik yerlerdir.

Bunlardan biri olan, İlimizin ve ilçemizin doğal tabiat harikası yeşil Kaymaz mahallemizde bulunan SUBAŞI mesire alanı yüzlerce kişiyi ağırlayacak büyüklükte, suyu yeşili bol tabiat harikası olan mesire ve piknik alanıdır.

Kaymaz mahallesi belde iken belediye teşkilatı bulunduğu dönemde buranın her türlü bakımı yapılmak sureti ile ilimizden ilçemizden ve Ankara Eskişehir karayolundan geçen yüzlerce kişinin konaklanması sağlanmıştır. Beldemizde o dönemde her yıl yapılan ve binlerce kişinin katıldığı fasulye festivali şenlikleri de bu mesire alanında yapılmakta idi. Ancak Kaymaz belediyesi kapatılarak mahalleye dönüştürülünce Subaşı mesire alanı kaderine terk edilmiştir.

TEMİZ VE BAKIMLI MESİRE YERİ, KAYMAZIN DA HAKKI 

Yakınmalar üzerine yerinde yaptığımız incelemede; havuzların içinin çöp ve yosunlarla kaplanmış, otların biçilmediği için bazı alanların girilemez hale geldiğini tespit ettik. Mesire alanında bulunan piknik masaları kırılmış, yıkılmış oturulamayacak hale gelmiştir. Çocuklar için yapılan oyun alanları perişan halde olup, oyun aletleri ve salıncaklar kopmuş kullanılamaz haldedir.. Yeteri kadar tuvalet olmadığından ve mevcut olanlarda perişan ve pejmürde kullanılmaz hale geldiğinden vatandaşlarımız sıkıntı yaşamaktadırlar. Piknik alanında ateş yakacak barbeküler olmadığından yerde yakılan ateşler sonucunda yerler küllük olmuş vaziyette, çöp kont eyleri olmadığından çoğu yerler çöp artıkları ile dolmuş ve güzelim mesire alanı kaderine terk edilmiştir. Bu güzelim mekânın içler acısı hali bizleri derinden üzmüştür. 

Recep Toptaş...

HER PİKNİK BİR MUTLULUK VE BİRLİK GÜNÜDÜR 

İlimiz ve ilçemiz için bulunmaz bir tabiat harikası olan SUBAŞI mesire alanına sahip çıkılarak, çevre düzenlemesi ve temizliği yapılmalı, güneşten yağmurdan korunaklı kamelyalar yapılarak, piknik masalarının yenilenmelidir. Piknik alanının muhtelif yerlerine vatandaşların içme suyu ihtiyacını karşılamak ve bulaşıklarını yıkamak için çeşmeler konulmalı, piknik alanını girişine araba parkı ve vatandaşların dini vecibelerine yerine getirmek için mescit yapılmalıdır. Havuzların temizliği yapılarak berrak suya kavuşturulmalı, çocuk oyun sahalarının bakımının yapılarak oyun aletleri yenilenmeli ve çocuklarımızın gün boyu eğlenmeleri sağlanmalıdır. Yüzlerce kişiyi ağırlayacak kapasitesi olan mesire alanına yeterince tuvaletler yapılmalı, mesire alanın etrafı tel örgülerle çevrilip bir bekçi görevlendirilerek, mesire alanına giriş çıkışlar kontrol altına alınmalıdır. Mesire alanına giden yolların bakımı yapılarak vatandaşların ulaşımda sorun yaşamamaları sağlanmalıdır. Mesire alanındaki boşa akan suyla şelaleler yapılarak güzel bir görünüm sağlanmalıdır. 

İnsan sağlığı için önem arz eden tabiat varlıkları olan mesire alanlarına sahip çıkmak tüm kurumlarımızın ve vatandaşlarımızın temel görevlerindendir. Bu alanlar sit alanı kapsamına alınarak, koruma altına alınmalıdır. Kaymazımızın doğal tabiat incisi olan SUBAŞI mesire alanına, başta Büyükşehir Belediyesi olmak üzere, Kaymazda bulunan madenden büyük çapta her ay para geliri olan Sivrihisar Belediyesi, Tabiat Varlıklarını Koruma İl müdürlüğü ve Orman Bölge Müdürlüğünü; sahip çıkmaya vatandaşımız adına davet ediyorum."

saglisolluhaber.com

Yorumlar (0)
12
açık

Gelişmelerden Haberdar Olun

@