banner208

Eskişehir F35 projesinin iptaliyle ne kaybetti?

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer ile Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu arasında yatırım tartışması yaşandı... İşte ayrıntılar...

banner294
SİYASET 13.11.2022, 14:45
Eskişehir F35 projesinin iptaliyle ne kaybetti?
banner209

TBMM’de Dışişleri Bakanlığı’nın 2023 bütçesi görüşmelerinde Eskişehir tartışması yaşandı. Dışişleri Bakanlığı bütçesinde milletvekillerine yaptığı sunumda Eskişehir’in de aralarında bulunduğu bazı şehirlerde ihracatın ve yatırımların arttırılmasında AK Parti iktidarının dış politika başarısının yattığını söyleyen Bakan Mevlüt Çavuşoğlu’na CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer’den sert tepki geldi. Bakan Çavuşoğlu’nun iddialarına karşılık, Türkiye’nin F35 projesinin dışına çıkarılması sonrası Eskişehir’de havacılık sektörü ile savunma sanayiinde yaşanan kayıpları gündeme getiren Çakırözer, “Övündüğünüz dış politika ile Eskişehir’e kazandırdık diyorsunuz! Sizin hatalı dış politika tercihleriniz nedeniyle havacılık sektörü sadece Eskişehirimizde milyarlarca dolarlık iş kaybetti! Anlaşılıyor ki sizin bunlardan hiç haberiniz yok!” dedi. 

BÜTÇE GÖRÜŞMELERİNDE ESKİŞEHİR TARTIŞMASI 

TBMM’de Dışişleri Bakanlığı bütçesi görüşmelerinde Bakan Mevlüt Çavuşoğlu’nun milletvekillerine yaptığı sunumda Türk dış politikasında çizdiği pembe tablo muhalefetten eleştiri aldı. Bakan Çavuşoğlu, Anadolu’da yatırımların ve ihracatın artmasını iktidarın dış politika başarısına bağlayarak, “Dış politika sadece dış politika değildir! Diplomasimizin başarılı olması, ihratacamızın artması, Diyarbakır’dan Eskişehir’e girişimcilerimizin kazancının artmasıdır” diye konuştu. 

'ESKİŞEHİR’E KAYBETTİRDİKLERİNİZDEN HABERİNİZ VAR MI?' 

Çavuşoğlu’nun açıklamalarınn ardından söz alan Çakırözer, Türkiye’nin ortağı olduğu yeni nesil hava uçağı (F-35) projesinden çıkarılması kararının Eskişehir’deki TEİ, Alp Havacılık, 1. Hava İkmal Bakım Merkez Komutanlığı gibi savunma ve havacılık tesislerine çok büyük iş kayıplarına neden olduğunu hatırlatarak, “Övündüğünüz dış politika ile Eskişehir’e kazandırdık diyorsunuz ! Ya kaybettirdikleriniz? Sizin hatalı dış politika tercihleriniz nedeniyle havacılık sektörü sadece Eskişehir'de milyarlarca dolarlık iş ve yüzlerce yeni istihdam olanağını kaybetti! Yerine de hiçbir şey koymadınız! Anlaşılıyor ki sizin bunlardan hiç haberiniz yok! ” dedi. 

'EYLEM PLANI ÇAĞRISI KARŞILIKSIZ KALDI'

Daha önce de Türkiye’nin F-35 projesinden çıkarılmasının en çok Eskişehir merkezli savunma şirketleri ile alt yüklenicilere kaybettirdiği yönündeki açıklamalarını kamuoyu ile paylaşan Çakırözer’in, 1. Hava İkmal Bakım Merkez Komutanlığı, TEİ, Alp Havacılık gibi hava şirketlerinin milyarlarca dolarlık iş kaybı yaşamaması, Eskişehir’deki savunma ve havacılık şirketleri ile bunların alt yüklenicisi sanayi şirketlerinde çalışan Eskişehirlilerin işsiz kalmaması için yaptığı Eylem Planı çağrısı da karşılık bulmamıştı.

saglisolluhaber.com

Yorumlar (0)
banner53

Gelişmelerden Haberdar Olun

@