banner208

İYİ Partili Ekmen'den Eskişehir'deki üniversitelere ağır suçlama!

İYİ Parti Eskişehir İl Başkanı Eren Ekmen, Eskişehir'deki üç üniversitenin AK Parti'nin arka bahçesi haline geldiğini iddia etti... İşte detay...

SİYASET 16.12.2021, 16:03 17.12.2021, 18:55
İYİ Partili Ekmen'den Eskişehir'deki üniversitelere ağır suçlama!

İYİ Partili Ekmen yaptığı açıklamada, şu ifadelere yer verdi: 

"Eskişehir, sanayi, eğitim ve kültür şehri olma vizyonunun önemli bir parçası olan 3 Üniversitesi ile, Akademik eğitim alanında Ülkemizin ve Dünyanın saygı gösterdiği şehirlerinden biridir. Öncelikle bu başarı, Üniversitelerimizde siyaset yerine bilim ve aklı önceleyen çabalarıyla bilgi üreten akademisyenlerimizin, dekan ve rektörlerimizin ve onları hizmetleriyle destekleyen idari personelindir. İlimizdeki Üniversitelerin başarısının sürdürülebilirliğinin ve Dünyanın en başarılı Üniversiteleri arasında yer almasının öncelikli koşulunun da akademik çalışmalara odaklanmak olduğu kuşkusuzudur.

Ancak son yıllarda, İlimizdeki Üniversitelerin yükselişinden rahatsız olan kesimler, Üniversitelerimizi AK Partinin arka bahçesi gibi kullanma çabası içine girmişler, Kamu Kurum ve Kuruluşlarında yaptıkları kadrolaşma çalışmalarını; siyasal, yönetsel, ekonomik, bilimsel özgürlüğüne saygı duyulması ve korunması gereken Üniversitelerimizde de başlatmışlardır. 

Birkaç örnekle yaşananları dikkatlerinize sunmak isterim.

Yeni kurulan Eskişehir Teknik Üniversitesi’nde yapılan Genel Sekreter, Daire Başkanları gibi üst düzey atamaların büyük bölümü, AK Parti ile Eğitim Bir-Sen isimli sendika referanslarıyla Eskişehir dışındaki diğer kamu kuruluşları veya üniversitelerden atanmıştır. AK Partiyle organik bağ kurmamış ve bahsi geçen sendika üyesi olmayan personelin önleri kapatılmıştır. Kamuoyuna yansıyan birkaç haberden de AK Parti İl Başkanlığının bazı teşkilat toplantılarını dahi bu üniversitede yapabildiğini izlemekteyiz. 

Anadolu Üniversitesine, Üniversite kadroları içinde Rektörlük yapabilecek hiç bir Akademisyen yokmuş gibi önce POMEM den Prof. Dr. Şafak Çomaklı onun istifa etmesi üzerine de Prof. Dr. Fuat Erdal Rektörlük görevine atanmıştır. Fakat ne İlginçtir ki Prof. Dr. Fuat Erdal göreve başladıktan sonra binlerce yetişmiş işinin ehli çalışanı olan kurumda hiç personel bulamadığından olacak ki ta Siirt ilinden bir Genel Sekreter ataması yapmıştır. 

Eskişehir Osmangazi Üniversitesinde, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesine naklen geçen bir personelin yapımı devam eden ve personel yapılanması oluşmayan Diş Hastanesine Hastane Müdürü olarak naklen ataması ve sonra da vekaleten Öğrenci İşleri Daire Başkanlığına görevlendirilmesi, Eğitim Bir Sen Sendikasının Üniversite Şubesinin Başkanının Eskişehir Organize Sanayi Bölgesinde bulunan Meslek Yüksek Okuluna Yüksekokul Sekreteri olarak atanmasını, Eğitim Bir Sen Sendikası üyesi ve Anadolu Üniversitesinde teknik personel olarak görevli bir teknik elemanın Destek Hizmetleri Müdür Yardımcısı olarak görevlendirilmesi, Eğitim Bir Sen Sendikası yönetim kurulunda görevli bir personelin Yabancı Diller Yüksekokulu Sekreteri olarak atanması gibi örnekler vardır.

AK Parti Eskişehir Milletvekillerine, İl Başkanına ve Eğitim Bir-Sen yöneticilerine sesleniyorum. Partiler siyaset yapar, sendikalar temsilcisi oldukları meslek gruplarının hak ve menfaatlerinin mücadelesini verir, Üniversiteler bilgi, bilim, teknoloji üretir. Herkes kendi işini yapsın. Üniversitelerimizden elinizi çekin. Yıllarca emeğini, bilgi ve tecrübesini işe koşturmuş personelin hakkını yemeyin."

saglisolluhaber.com

Yorumlar (0)
-2
hafif kar yağışlı
Gelişmelerden Haberdar Olun
@