İYİ Partili Hatipoğlu’ndan sel bölgesi için araştırma önergesi

İYİ Parti Milletvekili İdris Nebi Hatipoğlu Seyitgazi ilçesinin “Geçici Afet Bölgesi” olarak ilan edilmesi gerektiğini söyledi, araştırma önergesi verdi...

SİYASET 17.06.2023, 10:38 17.06.2023, 10:45
İYİ Partili Hatipoğlu’ndan sel bölgesi için araştırma önergesi

İYİ Parti Eskişehir Milletvekili İdris Nebi Hatipoğlu, Seyitgazi ilçesinde yaşanan sel felaketlerinin yarattığı büyük mağduriyetler sebebiyle ilçenin “Geçici Afet Bölgesi” olarak ilan edilmesi ve gerekli araştırmaların yapılması için TBMM Başkanlığına Meclis Araştırma Önergesi verdi. 

SEYİTGAZİ SESİNİN DUYULMASINI İSTİYOR 

Hatipoğlu hazırladığı önergede şu değerlendirmelerde bulundu.

“02 Haziran 2023 tarihinde Seyitgazi ilçesinde meydana gelen sağanak yağışlar sebebiyle sel baskınları yaşanmış; ilçe adeta sele teslim olmuştur. Meteorolojinin verilerine göre bölgeye metrekareye yaklaşık 20 kilogram yağış düşmüş; ortalama 10 bin dekarlık ekili arazi de sular altında kalmıştır. İlçede hayatı felç eden yağışlar sonucunda Çatören, Yarbasan, Sarıcailyas, Sancar, Şükranlı ve Cevizli Mahallelerinde evler yıkılmış; sokaklar sular altında kalmış; canlı hayvanlar telef olmuştur. Kuvvetli yağış nedeniyle taşan dereler Seyitgazi- Yazılıkaya yolunun kapanmasına neden olmuş; vatandaşlar yollarda mahsur kalmıştır. Özellikle Çatören mahallesinde 3 evin yıkıldığı felakette; mahalle sel nedeni ile adeta ikiye bölünmüştür.” 

SEYİTGAZİ AFET BÖLGESİ İLAN EDİLSİN 

Bölgedeki hasarın ve zararın biran evvel tespit edilmesini isteyen Hatipoğlu, önergesinde şu görüşlere yer verdi. “Devlet eli ile gerekli desteklerin acilen sağlanması, Seyitgazi ilçesinde normal yaşama tekrar dönülebilmesi için bölgenin geçici afet bölgesi olarak ilan edilmesi önem arz etmektedir. Bu bağlamda, 02 Haziran 2023 tarihinde Seyitgazi ilçesinde meydana gelen sel felaketi nedeniyle oluşan hasarların yerinde tespit edilmesi, Seyitgazi İlçesinin Geçici Afet Bölgesi olarak ilan edilerek, gereken Devlet desteklerinin sağlanması, ilçede yaşamın normal hale dönmesi için gerekli altyapıların tesisi, tarım ve hayvancılık alanında faaliyet gösterenlerin uğradıkları zararların tespiti ve bunların telafisi amacıyla; gerekli inceleme ve çalışmaların yapılmasına ilişkin Meclis Araştırması açılmasını arz ve teklif ederim.” 

saglisolluhaber.com

Yorumlar (0)
banner53

Gelişmelerden Haberdar Olun

@