İYİ Partili Kabukcuoğlu: Bu kanun teklifinde bir cinlik var!

İYİ Parti Eskişehir Milletvekili Arslan Kabukcuoğlu sağlık çalışanları hakkında getirilen yasa teklifini değerlendirdi. Kabukcuoğlu, "bir cinlik var" dedi...

SİYASET 16.03.2023, 15:28 16.03.2023, 16:42
İYİ Partili Kabukcuoğlu: Bu kanun teklifinde bir cinlik var!

Bu hafta TBMM Genel Kurulunda görüşmelerine başlanan sağlık çalışanlarını ilgilendiren yasa teklifi üzerine İYİ Parti Grubu adına söz alan Eskişehir Milletvekili Dr. Arslan Kabukcuoğlu, "bu kanun teklifinde bir cinlik var" dedi.

'Sağlıkçılara, Ya Aç Kal Ya Ülkeyi Terk Et Deniyor'

Kabukcuoğlu, “Teklif geri çekildiğinde, beklentiler teklifin yetersiz olduğu ve kapsamının arttırılacağı şeklindeydi. Bir hayal içinde sağlık çalışanları 6 ay beklediler. Biliyoruz ki temmuz ayı ücretlilerin zam ayıdır. Temmuzdan hemen önce hazırlanan bu kanun teklifinde bir cinlik sezinlemekteyiz. Teklif, altı ay önce getirilen tekliften daha da yetersiz iyileştirmeleri öngörüyor. Bu ülkenin tüm insanları vatanını severdir, bundan hiç kuşku yok. Hükûmet, işi o hâle getirdi ki "Ya aç kal ya ülkeyi terk et." kıvamı yaratıldı. Sayın Cumhurbaşkanı dâhil "Hekimler gidiyorsa gitsinler." dediğine göre, yöneticilerimiz sağlık çalışanlarına ihtiyaç olmadığını ifade ediyorlar. Türk sağlık teşkilatı, yurt dışına hekim ihraç ediyor. TES-İŞ'in yaptığı araştırmada Mayıs 2020 itibarıyla yoksulluk sınırının 19.600 lira olduğunu biliyoruz oysa bir tıp tıp profesörü 17 bin Türk lirası maaş almakta yani sağlık çalışanları, istisnasız, yoksulluk sınırı ile açlık sınırı arasında hayatlarını devam ettiriyorlar” diye konuştu.

İYİ Partili Kabukcuoğlu konuşmasına şöyle devam etti:

'Sağlıkların Tepesine Demokles'in Kılıcı Asılmaktadır' 

“Yasa teklifiyle, uzman hekim emekliliğine 2.100 lira kadar bir fark geliyor. Eczacı, hemşire, ebe, sağlık memuru, tıbbi teknisyenler dâhil hiçbir sağlık çalışanının emekliliğine bu dâhil değildir. Aktif sağlık çalışanlarının durumunda ise çok az bir iyileştirme getirilmiştir. Mevcut yasa tasarısıyla sağlık çalışanlarının tepesine Demokles'in kılıcı asılmaktadır. Ek ödeme işlemlerini denetleyecek bir inceleme heyeti kurulacağı hükme bağlanmıştır. Hastane yönetimi, tavırlarını beğenmediği çalışanlara tam bir mobbing uygulama fırsatını yakalamıştır. Hükûmet, bu denli yetersiz ve dar kapsamlı bir yasa teklifiyle Türkiye Büyük Millet Meclisini oyalamıştır. Sağlık personelini altı ay oyalamıştır. Sağlık çalışanlarının ayakta kalmasını sağlayacak bir tedbir değildir. Yasa teklifinin derhâl geri çekilmesi ve sağlık personelinin günümüz şartlarında ihtiyaçlarını karşılayacak bir yasa teklifinin getirilmesi gereklidir.” 

saglisolluhaber.com

Yorumlar (0)
10
açık

Gelişmelerden Haberdar Olun

@