Jale Nur Süllü: Astsubaylarımız hakkını alacak

CHP Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü, AK Parti'nin astsubaylara tazminatları ile ilgili sözler verdiğini ancak sözleri tutmadığını savundu...

SİYASET 05.05.2023, 11:23
Jale Nur Süllü: Astsubaylarımız hakkını alacak

Cumhuriyet Halk Partisi Eskişehir Milletvekili Dr. Jale Nur Süllü, Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği Eskişehir Şubesi ziyaretinde AKP yönetiminin yıllardır Astsubaylara tazminatları ile ilgili sözler verdiğini ve verdiği sözleri yerine getirmediğini belirterek “Ülkemize yıllarca hizmet veren kahraman Astsubaylarımızın görev tazminatlarını hak ettiği oranda vereceğiz” dedi. 

211 Sayılı İç Hizmet Kanununun belirtilen madde hükümleri esas alınarak; 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu'nda yapılacak bu düzenleme ile ilgili kanun teklifini geçtiğimiz aylarda Meclis’e sunduğunu hatırlatan CHP Eskişehir Milletvekili Süllü, “İktidarımızda makam-görev tazminatı alamayan muvazzaf ve emekli astsubaylara tahakkuk ettirilecek "Kıdemli Astsubay Tazminatı" Anayasanın eşitlik ilkesine de uygun bir uygulama olacaktır. Astsubay Kıdemli Başçavuş, Astsubay Kademeli Kıdemli Başçavuş, Astsubay II. Kademeli Kıdemli Başçavuş rütbe ve görevleri üzerinden emekli olan astsubaylara ek bir ödeme yapılması ile bütünlük sağlanmış olacak. Silahlı Kuvvetlerin çok önemli görevlerinde uzun yıllar hizmet ettikten sonra emekli olan Astsubay Kıdemli Başçavuş, Astsubay Kademeli Kıdemli Başçavuş ve Astsubay II. Kademeli Kıdemli Başçavuş rütbelerinde bulunan astsubayların makam-görev tazminatı almaması, bu personelleri olumsuz etkilemektedir” dedi. 

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı ve 13. Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun sözlerini hatırlatan Süllü “Emekli Sandığı Kanunu hükümlerine göre emekli olan astsubay emeklileri ile vazife malulü ve adi malul olarak emekli olanlar maddi sıkıntı çekmekte; ekonomik sıkıntıları acil çözüm beklemektedir. Astsubaylar emekli olduklarında çalışırken aldıkları maaşlarının ancak %50-55'ini alabilmektedirler. Bu durum astsubayların yaşam standartlarının düşmesine ve tasarruflarını tüketmelerine neden olmaktadır. Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun da söz verdiği gibi emekli astsubaylarımıza da baharlar gelecek. Bay Kemal kahraman astsubaylarımıza görev tazminatını hak ettiği oranda verecek. Astsubayların meslekteki hizmet sürelerinin takdir edilmesi, kıdemli rütbedekilerin onurlandırılması, emeklilik hakkı kazanmış olan astsubaylar için, göreve devamın cazip hale getirilmesi, tecrübeli ve branşında uzman personelden uzun süre yaralanma imkânı getirilmesi ile çalışırken aldıkları maaşının neredeyse yarısını almaları nedeniyle emeklilikte ciddi ekonomik sıkıntı yaşayan emekli astsubayların yaşadıkları sıkıntıları iktidarımızda çözüme kavuşacak” dedi.

saglisolluhaber.com

Yorumlar (0)
10
açık
Günün Anketi Tümü
.
banner343

Gelişmelerden Haberdar Olun

@