banner208

Jale Nur Süllü'ye TBMM'de önemli görev

Cumhuriyet Halk Partisi Eskişehir Milletvekili Dr. Jale Nur Süllü, TBMM Avrupa Birliği (AB) Uyum Komisyonu üyesi seçildi...

SİYASET 15.06.2023, 11:47
Jale Nur Süllü'ye TBMM'de önemli görev
banner209

Cumhuriyet Halk Partisi Eskişehir Milletvekili Dr. Jale Nur Süllü, TBMM Avrupa Birliği (AB) Uyum Komisyonu üyesi seçildi. 27. Yasama Döneminde Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu üyesi olarak başkan vekili görevini üstlenen Süllü, yeni yasama döneminde Türkiye’nin AB’ye katılım sürecine ilişkin gelişmelerin izlendiği ve Türkiye-AB ilişkilerinin yürütüldüğü AB Uyum Komisyonunda görev yapacak.

Eskişehir Milletvekili  Jale Nur Süllü, AB Uyum Komisyonu üyeliği görevi ile ilgili olarak, “64 yıldır devam eden Türkiye ile Avrupa Birliği ilişkilerinde, son 21 yılını tek başına yöneten AKP iktidarları döneminde hukukun üstünlüğü, demokrasi ve insan hakları alanlarındaki olumsuzluklar  üyelik müzakerelerine de yansıdı. Siyasi iktidarın AB üyeliği perspektifinden uzaklaşmasının yanında, AB tarafının da çifte standarda dayanan yaklaşımı nedeniyle katılım müzakereleri tamamen durdu. İlişkilerin yeniden canlandırılmasına yönelik olarak tarafların adım atması konusunda bizler Cumhuriyet Halk Partisi olarak, üzerimize düşen sorumluluğun gereğini yerine getireceğiz” açıklamasını yaptı.

ÖNCELİĞİMİZ VİZE SORUNLARI VE GÜMRÜK BİRLİĞİ

AB ile üyelik müzakerelerinin durdurulmuş olmasının olumsuz sonuçlar doğurduğunu ifade eden Süllü, “AB üyesi ülkeler ile vize sorunları ve Gümrük Birliği Anlaşmasının güncellenmemesi gibi konularda vatandaşlarımızın hakları, özgürlükleri ve en büyük ticaret ortağımız olan AB üyesi ülkeler ile ticari ilişkilerimiz olumsuz yönde etkilenmeye başladı” vurgusunu yaptı. “İş insanları, sanatçılar, turist vizesine başvuranlar ya da sağlık ve eğitim gerekçeleriyle seyahat planlayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Schengen vizesi almakta sorunlar yaşamakta ve başvuruların yaklaşık yüzde 50’sine ret kararı verilmektedir” diyen Süllü,  demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğü alanlarında iktidara gerekli  adımları atması yönünde  çağrıda bulunarak; Gümrük Birliği Anlaşmasının güncellenmesi ve vize sorunlarının çözümüne yönelik,   mücadele vereceklerini söyledi.

saglisolluhaber.com

Yorumlar (0)
banner53

Gelişmelerden Haberdar Olun

@