Kazım Kurt: Herkes yapar CHP yapamaz!

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ile Odunpazarı Belediyesi’nin yoksullara yardım için kurduğu aşevi hesaplarına el konuldu.

SİYASET 28.06.2021, 13:51 29.06.2021, 11:44
Kazım Kurt: Herkes yapar CHP yapamaz!

Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt konuya ilişkin “yoksula yardım etmek benim kanunla verilmiş hakkım ve görevim. Ama herkese serbest bir tek bana yasak. Bu saçma yasaklamanın iptali için mahkemeye başvurduk” derken, CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer de, “Bir yandan ‘açları da siz doyuruverin’ diyen iktidar diğer yandan bunun için çaba gösteren belediyelerimize izin vermiyor. Hem de kanunları çiğneyerek yapıyor bunu. Yoksullara yardımın iktidarı muhalefeti olmaz. Şu zor dönemde fakir fukara vatandaşımıza kim ne yardım yapabiliyorsa önünü kapamak değil açmak lazım” dedi. 

KAZIM KURT DAVA AÇTI

CHP’li Odunpazarı Belediyesi Ramazan ayı ve pandemi koşulları nedeniyle zor durumda olan ihtiyaç sahibi yurttaşlara yardım için Mayıs ayı başında, 2860 Sayılı Yardım Toplama Kanunu gereğince idare adına bağış hesabı açılması için Eskişehir Valiliği’ne başvurdu. Başvuruyu reddeden Valilik, 1 Haziran’da Odunpazarı Belediyesi’ne gönderdiği yazıda İçişleri Bakanlığı’nın pandemi tedbirleri kapsamında yayınlanan genelgelerini gerekçe gösterdi. Belediyeye gönderilen resmi yazıda, “İhtiyaçlarını karşılayacak kimsesi bulunmayan vatandaşların temel ihtiyaçlarının karşılanması süreci ‘Vefa Koordinasyon Grubu’ tarafından yönetilecek olup, bu grubun kararı, görevlendirmesi, koordinasyonu olmadan hiçbir kurum, kuruluş, SKT tarafından yardım talebi gerçekleştirilmeyecektir” denildi. 

"KANUNİ GÖREVİMİ ENGELLEYEMEZSİNİZ" 

Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, yardım toplama talebine Eskişehir Valiliğinin ‘red’ kararını ve bu kararına gerekçe gösterdiği İçişleri Bakanlığı’nın genelgelerinin iptali için Eskişehir İdare Mahkemesi’nde dava açtı. Kurt, “Yönetimimdeki bölgede yoksullara yardım götürmek benim kanuni hakkım ve görevim. Yıllardır yaptığımız bu görevi şimdi yapmam engellenmek isteniyor. Oysa bağış toplamak belediyeler için sadece bir yetki değil, aynı zamanda kanunla verilmiş bir haktır. Herkes yardım yapabilir ama CHP’li belediyeler yapamaz deniyor! Bu akıl almaz kararın iptali için mahkemeye başvurduk. Alınacak kararın tüm Türkiye’de halkçı belediyelerin fakire fukaraya yardımının önünü açacağına inanıyorum” dedi. 

"HEM DOYURUN DİYORLAR, HEM YASAKLIYORLAR" 

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer de belediyelerinin yardım amaçlı bağış hesaplarına getirilen yasaklamaya tepki göstererek şunları söyledi: 

“Bir yanda ekonomik buhran, bir yanda pandemi belası nedeniyle vatandaşlarımız büyük ekonomik sıkıntılar, yoksulluk içine düştü. Bu iktidarın tek derdi ise CHP’li belediyelei çalıştırmamak. Önce belediyelerimizin aşevi hesaplarını resmen gasp ettiler. Şimdi de kanuni hakkını kullanmak isteyen belediyelerimize her türlü yardım amaçlı bağış hesabı açamazsın diyorlar. Bir yanda ‘Açları da siz doyuruverin’ diyen siz değil misiniz? O zaman bırakın Belediyelerimiz hayırsever yurttaşlarımız ile birlikte ihtiyaç sahibi yurttaşlarımızın yanında olsun. Yardımın iktidarı muhalefeti olmaz. Şu zor dönemde fakir fukara için kim ne yardım yapabiliyorsa önünü değil engellemek, tam tersine sonuna kadar açmak lazım.”

Çakırözer, belediyelere getirilen yardım yasağının insanların yaşamanı etkileyecek sonuçları olabileceği uyarısında bulunarak, “Odunpazarı örneğinde olduğu gibi belediyelerimizin yardım yapmasına izin verilmemesi nedeniyle, ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza yönelik temel hizmetler engellenmiş olacak. Ve insan yaşamını etkileyecek nitelikte telafisi mümkün olmayan zararlara sebep olunacaktır. Bu zararın vebali siyasi gerekçelerle bu saçma yasağı getirenlerin olacaktır” dedi. 

saglisolluhaber.com

Yorumlar (0)
-2
açık
Gelişmelerden Haberdar Olun
@