Nebi Hatipoğlu: Halkımız insan gibi yaşamak istiyor!

İYİ Parti Eskişehir milletvekili aday adayı Nebi Hatipoğlu, ES TV’de katıldığı programda gazeteciler Ali Baş ve Arif Anbar’ın sorularını yanıtladı...

SİYASET 02.04.2023, 12:57 03.04.2023, 11:15
Nebi Hatipoğlu: Halkımız insan gibi yaşamak istiyor!

İYİ Parti Eskişehir milletvekili aday adayı Nebi Hatipoğlu, Es TV’de katıldığı “Adaylar Konuşuyor” programında gazeteciler Ali Baş ve Arif Anbar’ın sorularını yanıtladı.

Hatipoğlu, milletvekili seçildiği taktirde ulaşılamayan bir vekil olmayacağını vatandaşın iyi ve kötü gününde hep yanında olacağını, ayrıca Eskişehirspor’u da süper lige çıkaracağını söyledi. 

'ESKİŞEHİRLİ OLMAYAN ADAYIN GELMESİNE HEP KIZMIŞIZDIR'

Hatipoğlu, siyasete girme konusundaki soruya, “Son 2 dönemdir bazı teklifler aldım. Bundan 1,5 yıl önce Meral hanım beni partiye davet etti. Ben de İYİ Parti’ye çalışmaya başladım ve üyesi oldum. Bu süreçten sonra da seçim dönemi geldiğinde Eskişehir’den aday adayı olma konusunda güzel yorumlar aldım ve aday adaylığımı açıkladım. Biz açıklarken temayül yoklaması yoktu. Bu yoklama bizi biraz zorladı. Ben partinin kuruluşundan beri üyelerle çalışmadım. Beni tanıyorlar bir yerden. Bir araştırma yapmış Google’da. En çok aranan biziz. Bütün partiler arasında yapılan araştırmada isim bilinirliğinde birinci çıkıyorum. Eskişehir’de yaşamam benim büyük avantajım. Adayların çoğu Eskişehir’de yaşamıyor. Biz buna çok kızmışızdır. Eskişehirli olmayan adayın gelmesine hep kızmışızdır. Sorunları tanımayan adayların gelmesine. 5 köyü say desen sayamayacaklar milletvekili oluyor. Eskişehir’de bu şehri temsil edecek kimse yok mu. Ankara’dan kaç dönemdir milletvekili adayı gönderiyorlar. Biz de oy kullanıyoruz onları seçiyoruz. Hepsi değerli insanlar ama mesele o değil. Mesele Eskişehirli olması ve Eskişehir’de yaşaması. Eskişehirli olmalı ve kendi işinde başarılı olmalı. Bu vekillik işleri avukatlar, doktorlar, öğretim görevlileri oluyor. Tabi biz onları da yaptıkları görevler doğru. Onlar da hak ediyor. Biz sanayici olduğumuz için her türlü ülkenin ekonomisi, sosyal hayatıyla ilgili ortamın içinde oluyorsunuz. Sanayici olunca mavi yaka ve beyaz yaka insanlar çalıştırıyorsunuz. Vergi ödüyorsunuz kredi çekiyorsunuz. Bunun zorluğu varsa görüyorsunuz. İthalat yapıyorsunuz, ihracat yapıyorsunuz. Eskişehirspor’da ve Sanayi Odası’nda yıllarca çalıştım. Bunların hepsi vatandaşına dokunan işler. Bizim esnafımız sanayicimiz piyasayı da çok iyi bilir. İşinde çok başarılı bir esnaftan, sanayiciden çok iyi milletvekili olacağını düşünüyorum. Bununla yola çıktık” dedi. 

- Nebi Hatipoğlu heyecanlandırıyor! - Okumak için BURAYA tıklayın...

ÜLKÜCÜ HAREKET VE TÜRKEŞ VURGUSU

Hatipoğlu, neden İYİ Parti sorusunu da şöyle yanıtladı: “Siyasi görüş olarak şöyle bir durumumuz var. 1992 yılında Bilkent Üniversitesi’ne gittim. Orada Ülkücü Hareketle tanıştım. O dönem 92 yılında Türkiye’nin ilk özel üniversitesi. Türkiye’nin her yerinde başarılı olamayan elitlerin gittiği okuldu. Arkadaşlarla Ata grubu kurduk. Okulda çok efsane bir ad aldı ve çok katılımcısı oldu. Rahmetli Türkeş’in dikkatini çekti ve eli hep üzerinde oldu. Konferansa geldik 2 kere. Ülkücü Hareket’in merkezi o zaman Gazi üniversitesi. Biz zaten görüş olarak Ülkücü hareketi benimsemiş, her şeyin önüne Türk milliyetçiliğini koyan biri olarak siyaset yapabileceğimiz 2 tane parti vardı. Bu dönemde de İYİ Parti, Genel Başkanı çok sevdiğimiz bir insan. Onunla hareket etmeye karar verdik. İş adamı olman siyasette geçmiyor. Bu sene dedi ki temayül yoklaması olsun. Eskişehirli olmayan kişilerin milletvekili olmasına hep karşı çıktık. Ankara’dan sormadan pat diye birini getiriyorlar diye kızıyorduk. Bizim partimiz temayül yoklaması yapalım diye karar aldı. İYİ Parti’nin çok yükselen bir trendi var. 28 tane aday adayı var şu an. Müthiş bir rakam. Hepsi 1. Sıra olmak istiyor. Çok zor. Senin Eskişehirsporluluğun falan burada sökmez. İYİ Partinin üyeleri oy kullanacak. Hangi kişi en çok oy alırsa listeye girecek. Burada en önemli şey parti üyelerine değer verdiğini gösteriyor. Bu süreçte İYİ Parti’nin duayen isimleri ile tek tek konuştum. Siz burada şuna karar vereceksiniz. Partinize en çok oyu getirecek insana oy vereceksiniz bu kadar. O yüzden insanların çok fazla düşünmesini gerektirmiyor."

TEMAYÜLE İLİŞKİN NE DEDİ?

Temayül yoklaması konusuna da değinen Hatipoğlu şunları söyledi: “Temayül yoklaması çok önemli. Herkes önem gösteriyor. Partimiz görevli 2 milletvekili gönderdi. Hem oylar kullanılacak hem de sayılacak ve bitecek. Burada ilan edilecek. 28 aday var hepsi temayüle gelsin. Birinci çıkan vekil profiline uyuyorsa değiştirmem. Uymuyorsa, katkı sunmayacaksa onu koymayacak. Bu kadar net. Burada 1 çıkıyorum garanti 1 çıkacağım diye bir şey yok. Temayülde 1'inci çıkan kişi tüm yöneticilerin istediği kişi olacak. Genel Başkanın onu nereye koyacağı onun tasarrufu."  

'ŞEHİR MERKEZİNDE BÜYÜK BİR VAKIF VE AŞEVİ KURACAĞIZ'

Hatipoğlu, Eskişehir’de kimsenin aç ve açıkta kalmayacak vaadini ise şöyle açıkladı: “Eskişehir’de doğdum Eskişehir’de büyüdüm. Bugün belli imkanlara kavuştuysam Eskişehir sayesinde kavuştum. Eskişehirspor’la borcumun birazını ödedim. Milletvekili olduğum sürece şehir merkezinde büyük bir vakıf ve aşevi kuracağız. Aynı binaya milletvekili iletişim ofisi yapmayı düşünüyorum. Burada hepsine yemek pişecek. Akşam Eskişehir’e kimse evine aç dönmeyecek. Bunu milletvekili imkanlarıyla yapmamız mümkün değil. Kendi imkanlarımızla Eskişehir’e borcumuz olarak yapacağız. Hiçbir milletvekiline dokunamıyoruz diyorlar. Arıyoruz telefona çıkmıyorlar. Biz bunlara nasıl ulaşacağız. Ulaşsak da işlerimizi halletmiyorlar. Ben tüm vekil arkadaşlarımı seviyorum ama demek ki eksik yaptıkları bir şey var. Ben de böyle bir karar verdim. Bizim bir ofisimiz olsun. Orayı gitsin. Bir form oluşturacağız. Oraya yazacak. Biz 15 gün içinde cevaplayacağız. Ekip kuracağız. Bununla birlikte Eskişehir’de İYİ Parti’nin yapılanmasını kuracağız. 8 ay sonraki belediye seçimlerine iddialı isimlerle katılacağız.”

'ESKİŞEHİR'İ ÖN PLANA KOYAN HERKESLE ÇALIŞIRIM'

Milletvekili seçildiği taktirde herkesle diyalog kuracağını ve yol yürüyeceğini belirten Hatipoğlu, “Konu Eskişehir. AK Partili Zihni Çalışkan da benim çok iyi arkadaşım. O diğer partili diye onunla çalışmayacak mıyız? Eskişehir’i ön plana koyan herkesle çalışırım. Sağ sol diye bir şey mi kaldı Eskişehir gibi modern bir şehirde. Eskişehir mevzu bahis olduğu zaman her zaman önüne Eskişehir’in menfaatlerini koyacak. Bizim halkımız insan gibi yaşamak istiyor. İyi kaliteli okullarda çocuklarına eğitim verdirmek istiyor. Bizim bunları Eskişehir’de sağlamamız lazım. Ben yıllardır şunu söylüyorum. Sıcak sularda bizim Hatipoğlu Cam 50 yıllık dükkanımızda var. Sıcak suyu evlere veriyorlar ya. Biz de verelim kardeşim. Bu tür projelerde belediye hangi partiden olsa ne olur. Hem termal suyla banyo yapacak hem evini ısıtacak. Böyle bir imkan sunacaksak partinin önemi kalmıyor. Kentin en acil sorunu kira problemi. Çünkü Eskişehir bizim dışarıdan gece kondu göçü alan bir şehir değil. Beyaz yaka geliyor çok fazla çalışmaya. İstanbul’dan çok sıkıldım buraya yerleşeyim diyen var. Normal maaş alan biri bu kiraları ödeyemez. Eskişehir’in bir master planı ihtiyacı var. Bu üniversitelerin, Yılmaz Hoca’nın yapacağı bir şey. Hızlı şekilde arazi üretilmesi lazım. Bu arazilere günün koşullarını uygun şekilde bina üretilmesi gerekiyor. Onun dışında farklı yerlerimizin farklı sorunları var. Sanayimizin konteynerle liman bağlantısı bitmedi, yapılamadı. Bizim bunu bitirmemiz lazım, alternatifi yok” dedi.

'ULAŞILMAZ OLMAYACAĞIM'

Temayül yoklaması konusunda aday adaylarına ve üyelere seslenen Hatipoğlu, “Temayüle 28 kişi olarak gireceğiz, sonuçta 6 kişi seçilecek seçilemeyenlerin küsüp gitme gibi bur durumu olacaz. Seçime kadar hep birlikte çalışacağız. İYİ Partililere de şunu söylemek istiyorum. İYİ Partiyi Eskişehir’de en yükseğe kim taşıyacaksa ona oyunuzu verin. Ben milletvekili seçildiğim taktirde ulaşılmaz olmayacağım, herkesin iyi ve kötü gününde yanında olacağım” diye konuştu.  

- Nebi Hatipoğlu heyecanlandırıyor! - Okumak için BURAYA tıklayın...

saglisolluhaber.com

Yorumlar (0)
10
açık

Gelişmelerden Haberdar Olun

@