Nebi Hatipoğlu önce vatan dedi!

Eskişehir Milletvekili Nebi Hatipoğlu neden İYİ Parti'den istifa etti? İşte Sağlı Sollu Haber'in analizi...

SİYASET 02.11.2023, 20:12
Nebi Hatipoğlu önce vatan dedi!

SAĞLI SOLLU HABER - ANALİZ

Nebi Hatipoğlu'nu hepimiz tanırız. Alparslan Türkeş doktriniyle milliyetçiliği yorumlayan bir isim. Zira bugünkü görüşlerinin oluşmasında, daha öğrencilik yıllarında Alparslan Türkeş ile tanışmasının etkisi oldukça fazla.

Hatipoğlu siyasete atıldığında milliyetçi çizgiden hiç sapmadı. İYİ Parti'yi tercih gerekçesi de, İYİ Parti'nin milliyetçilikten ödün vermeyeceğini düşünmesi olmuştu. Bu doğrultuda ülkesine ve Eskişehir'e hizmet edecekti.

Ancak milletvekili genel seçimleri ile cumhurbaşkanlığı seçimi sürecinde İYİ Parti'nin yalpalaması, ortaklık kurduğu CHP'nin HDP ile yol yürümesi, İYİ Parti seçmenini yaraladı. Partisindeki bu savrulma, Nebi Hatipoğlu'nda da ciddi bir rahatsızlık yarattı.

Özellikle seçimlerden sonra İYİ Parti'nin rayına girmesi için çok çaba sarfetti. Meral Akşener ile parti kurullarına düşüncelerini açıklıkla ifade etti. Kamuoyunun önünde de İYİ Partinin milliyetçi cepheyle bir araya gelmesi gerektiğini savunuyordu. Zira bu zor değildi. MHP geçmişte AK Parti'ye muhalefet ederken, şimdi milliyetçiliği önceleyen AK Parti ile birlikte hareket ediyordu. Öte yandan, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile MHP Lideri Devlet Bahçeli sık sık Akşener'e çağrı yaparak milliyetçi cephe olan "Cumhur İttifakında buluşalım" diyordu. Milliyetçilik derdiyle kurulan İYİ Parti ise ısrarla neden bu birliktelikten uzak kalıyordu?

Tüm bunları gören Nebi Hatipoğlu, İYİ Parti'nin milliyetçi cepheyle bir araya gelmeyeceğini, çabalarının da sonuçsuz kalacağını anladı ve kendini İYİ Parti'den dışarı attı. 

Şu anda Eskişehir'in bağımsız milletvekili olan Hatipoğlu'nun AK Parti'ye geçip geçmeyeceği konuşuluyor. MHP ile de politika yapabileceği dillendiriliyor. Hatipoğlu'nun tercihi, vatana ve şehrine hizmet etmek olacaktır. Bunu da Cumhur İttifakı ile yapacaktır.

saglisolluhaber.com

Yorumlar (0)
10
açık

Gelişmelerden Haberdar Olun

@