banner298

banner208

Utku Çakırözer cezaevinde!

28 Şubat davası nedeniyle bir buçuk yıldır cezaevinde tutulan emekli komutanlardan Hakkı Kılınç, CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer'e konuştu...

banner294
SİYASET 23.01.2023, 11:47
Utku Çakırözer cezaevinde!
banner209

28 Şubat davasında verilen ömür boyu hapis cezaları Yargıtay tarafından onanan ve bir buçuk yıldır cezaevinde tutulan emekli komutanlardan Hakkı Kılınç, “Bizi yargılayan FETÖ’cülerle aynı cezaevinde kalıyoruz. Bu kumpası, bu adaletsizliği gören yok mu? Hepimizin sağlık durumu kötü. Benim koğuşumdaki Vural Avar gözümün önünde öldü. Bu halde burada tutarak tedavilerimizi engellemek de bir büyük insan hakkı ihlalidir. Adli Tıp’ın yaptığı da,  Anayasa Mahkemesin’nin dosyalarımız bekletmesi de yeni birer cezalandırmadır” dedi. Kılınç’ı bulunduğu Sincan F Tipi Cezaevi’nde ziyaret eden CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, “83 yaşındaki Hakkı Paşa görüşmeye bastonla geldi. Bir kulağı tamamen duymuyor. Diğeri çok az işitiyor. Cebinde aldığı ilaç listesi var. 15 ciddi rahatsızlığı var. Her gün tam 12 ilaç içiyor. Uyku apnesi olduğu için geceleri solunum cihazı ile yatıyor. Cezaevinde 5 kez bayılmış. Defalarca hastanelere, 3 kez de Adli Tıp’a gönderilmiş. Koğuş arkadaşı Vural Avar gözlerinin önünde ölmüş. 83 yaşındaki bu insanı hala cezaevinde tutma ısrarı vicdansızlık değil de nedir! Her an cezaevinde ölebilirler. Vebali bu büyük ayıba ses çıkarmayanlara aittir. Derhal bu zulüm bitmeli, emekli komutanlar infaz ertelemesi ile evlerine çıkarılmalı, Anayasa Mahkemesi de bir an önce başvurularını ele almalı” dedi. 

İÇERİDE HASTALIKLARIM ARTTI 

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, sağlık durumu giderek kötüleşen 28 Şubat davası hükümlülerinden Hakkı Kılıınç’ı Sincan Cezaevi’nde ziyaret etti. Kılınç görüşmede Çakırözer’e şu değerlendirmeleri yaptı: “Cezaevine girerken de rahatsızlıklarım vardı. Burada hem sayıları, hem de acısı daha da arttı. Şu anda 15 rahatsızlığım var: Vertigom var. Ciddi işitme kaybım var. Sağ kulağım hiç duymuyor, sol kulağım çok zayıf işitiyor. İşitme cihazı kullanıyorum. Prostat başlangıcı teşhis edildi. Parkinson burada başladı. Uyku apnesi var. Son bir ayda bacağımda ödem oluştu. Baylıma var. Burada kaldığım bir buçuk yıl içinde 5 kez bayıldım. Gözümde katarakt yine burada çıktı. Baş dönmesi var. Cezaevinde iki kez fıtık ameliyatı oldum. Sürekli bir yorgunluk,bitkinlik hali, kilo kaybım, demir eksikliğim ve ellerimde sürekli üşüme var. Tüm bunlar için her gün tam 12 ilaç kullanıyorum. Bir avuç içiyorum. Uyku apnesi için geceleri solunum cihazı kullanıyorum, duyabilmek için de işitme cihazı. Sol kolumda da protez var.” 

TEDAVİMİZİ ENGELLEMEK DE BİR BAŞKA CEZALANDIRMA 

“3 kez adli tıba gönderdiler beni. Son olarak yılbaşında eşimle görüşme sırasında bayılmışım. Şehir Hastanesi’ne ve İstanbul’a Adli Tıp’a götürdüler. Tüm bunlara rağmen neden ceza ertelemesi yapılmıyor anlamış değilim. Nasıl ki geciken adalet adalet değilse, ceza ertelemesi yapılmadan burada tutulmamız de bir tedavi değildir. Tam tersine ağır bir cezalandırmadır.”

VURAL AVAR GÖZÜMÜN ÖNÜNDE ÖLDÜ 

“Daha birkaç hafta önce bizimle aynı koğuşta kalan arkadaşımız Vural Avar gözümüzün önünde vefat etti. Daha önce tuvalette düşüp kaburgalarını kırmıştı. Cezaevinde kalamaz denmesine rağmen tuttular. Tuvalete onun için tutamak yapıldı. Ama yine tuvalette hayatını kaybetti."  

BİZİ YARGILAYAN FETÖCÜLERLE AYNI CEZAEVİNDEYİZ 

“Bizi sadece Fetö’nün savcı ve hakimlerinin kurduğu kumpas davası cezalandırmıyor. Anayasa Mahkemesi önünde her birimizin başvuruları bir buçuk yıldır bekliyor. Görüşmeyip uzattıkça bir ceza da onlar veriyor. Adli Tıp Kurumu’na üç kez gönderildim. Üçünde de cezaevinde kalabilir sonucu çıktı.” 

BU KADAR TEDBİR YARAR SAĞLAMAZ 

“Ben Jandarmada Kurmay Başkanlığı yaptım. O dönemler yeni cezaevleri ve cezaevlerini güvenliğine ilişkin tedbirler hazırlanırken imzamız olmuş olabilir. Ama burada görüyorum ki biraz fazla kaçmış yapılanlar. Böyle ağır cezalandırma oldukça tutukluku azalmıyor artıyor Türkiye’de. Tutuklu sayısına bakın. Her yıl yeni yeni cezaevi yapılıyor. Demek ki bir sıkıntı var bu işte. Elden geçmesi lazım bu tedbirlerin.” 

BERAAT EDEREK ÇIKMAK İSTERİM 

“Arkadaşlarım arasında Dik Hakkı diye bilinirim. Buradan sağlık nedenleriyle tahliye olursam üzüleceğim. Çünük ben beraat ederek çıkmak istiyorum. Karıncaya bile zarar vermeyen insanlar olarak büyük bir haksızlıkla, bir kumpasla karşı karşıyayız. Ergenekon, Balyoz’dan hiç farkı yok bize yaşatılanın.  Bizi neyle suçluyorlar: TC hükümetini yıkmak ile. Ama dönemin Cumhurbaşkanı Demirel diyor ki ‘Ortada darbe yok. Siz darbenin ne olduğunu bana sorun’diyor. Dönemin Başbakan’Biz yıkılmadık’ diyor. O hükümetin hiçbir üyesinin şikayeti de yok bizle ilgili. Bizi yargılayanların yüzde 80’i FETÖ’cü. Savcıların hakimlerin bir bölümü ile burada aynı cezaevinde yatıyoruz. Bu dava da aynı Balyoz,  aynı Ergenekon gibi TSK’yı yıpratma, güçsüz hale getirme amacıyla yargının sopa olarak kullanıldığı kumpas davalarından farksız. Bu da bir kumpas.” 

ÇAKIRÖZER: BU AYIBA DERHAL SON VERİN

Milletvekili Utku Çakırözer de ziyaret sonrasında şu değerlendirmede bulundu:

“Hakkı Paşa görüşmeye bastonla geldi. Bir kulağı tamamen duymuyor. Diğeri ise çok az işitiyor. İşitme cihazını koğuşta unutmuş, bağırarak birbirimizi anlayabildik. Cebinden aldığı ilaç listesini çıkardı. Her gün tam 12 ilaç içiyor. Uyku apnesi olduğu için geceleri solunum cihazı ile yatıyor. Cezaevinde tam 5 kez bayılmış. Defalarca hastanelere, 3 kez de Adli Tıp’a gönderilmiş. Kendisi gibi sağlık sorunları olan koğuş arkadaşı Vural Avar gözlerinin önünde ölmüş. Şimdi 83 yaşındaki bu insanı hala cezaevinde tutma ısrarı vicdansızlık değil de nedir! İnfaz ertelemesi yada evinde infaz düzenlemelerini  bu insanlar için kullanamayacaksınız da kim için kullanacaksınız? Hakkı Paşa ve yaşları 80-90 aralığındaki diğerleri her an cezaevinde ölebilirler. Bunun vebali bu büyük ayıba ses çıkarmayanlara aittir. Derhal bu işkence bitmeli, emekli komutanlar infaz ertelemesi ile evlerine çıkarılmalı, Anayasa Mahkemesi de bir an önce başvurularını ele almalı.”

saglisolluhaber.com

Yorumlar (0)
banner53

Gelişmelerden Haberdar Olun

@