Eskişehir Valiliği'nden flaş Teknofest açıklaması!

Eskişehir Valiliği, dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST ile ilgili bir önemli duyuru yaptı...

SON DAKİKA 12.11.2022, 18:03 12.11.2022, 18:16
Eskişehir Valiliği'nden flaş Teknofest açıklaması!

Eskişehir Valiliği, Teknofest ile ilgili yaptığı açıklamada, şu ifadelere yer verdi:

Dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı yürütücülüğünde, ileri teknolojinin geliştirilmesi konusunda kritik rol oynayan Türkiye’nin önde gelen teknoloji şirketleri, kamu kurumları, medya kuruluşları ve üniversitelerin destekleriyle düzenlenmektedir.

TEKNOFEST, çeşitli disiplin ve kategorilerde teknoloji yarışmaları, hava araçları sergisi, hava gösterileri, teknoloji firmalarının tanıtım yaptığı fuarlar, bilim söyleşileri, girişim zirvesi ve birçok sosyal etkinliğe aynı anda ev sahipliği yapmasıyla öne çıkan ve bu yönüyle dünyadaki diğer festivallerden ayrılan tek festivaldir. TEKNOFEST teknoloji yarışmaları roketlerden otonom sürüş sistemlerine, insansız hava araçlarından sualtı sistemlerine, hyperloop geliştirmeden çip tasarımına kadar teknolojinin birçok gelişen alanında gerçekleştirilmektedir. Düzenlenen teknoloji yarışmalarında farklı ülkelerden katılımcılar birbirleriyle rekabet etme ve yarışma şansı bulmaktadır. 7’den 70’e herkese açık olan bu etkinlikler, birçok yabancı misyon temsilcileri ve heyetler tarafından ziyaret edilmektedir. Bu platform, gerek ulusal gerekse küresel anlamda savunma, havacılık ve uzay sanayilerinde işbirliklerinin tesis edilebilmesine imkân sunmaktadır.

TEKNOFEST’ in Tarihçesi

İlki 2018 yılında İstanbul Havalimanı’nda gerçekleştirilen festival ikinci yılında İstanbul Atatürk Havalimanı’nda gerçekleştirilmiş ve 1.740.000 izleyiciyle rekor kırarak dünyanın en büyük teknoloji etkinliği olmayı başarmıştır. Üçüncü yılında Gaziantep’e taşınan festivalde pandemi sebebiyle sadece yarışmalar düzenlenmiş, yarışmalar ziyaretçilere kapalı olarak gerçekleştirilmiştir. Yarışmalar internetten ve sosyal medya hesaplarından canlı olarak yayınlanmıştır. 2021 yılında tüm pandemi önlemleri alınarak İstanbul Atatürk Havalimanı’nda Eylül ayında gerçekleştirilen TEKNOFEST gerek ziyaretçi sayısı gerek yarışma başvuru sayısıyla yine rekorlara imza atmıştır. 2022 yılında ise Karadeniz bölgesinde teknoloji esintisi yaşatan organizasyona 1.250.000 ziyaretçi katılım sağlamıştır.

Yarışmalar

Her yıl farklı yarışma başlıkları açılarak ilan edilen teknoloji yarışmaları ülkenin önde gelen kurumları tarafından yürütülmektedir. Yarışmalara takım halinde veya bireysel başvurular yapılabilmektedir. Düzenlenen yarışmalarda başvuru yapan takımların değerlendirilmesi alanında uzman akademisyenlerin, mühendislerin ve yürütücü kurum uzmanlarının yer aldığı Danışma Kurulları tarafından yapılmaktadır. Değerlendirmeler sonucu başarılı olan takımlar ödüllendirilmektedir. 

2018-2022Yıllarında TEKNOFEST

2018

2019

2020

2021

2022

28 paydaş kurum

53 paydaş kurum

63 paydaş kurum

72 paydaş kurum

101 paydaş kurum

14 farklı kategoride teknoloji yarışması

19 farklı kategoride teknoloji yarışması

21 farklı kategoride teknoloji yarışması

35 farklı kategoride teknoloji yarışması

40 farklı kategoride teknoloji yarışması

2 milyon+ TL ödül

2 milyon+ TL ödül 

3 milyon+ TL ödül 

5 milyon+ TL ödül

6 milyon+ TL ödül 

2 milyon TL+ maddi destek

4 milyon TL+ maddi destek

4 milyon TL+ maddi destek

7 milyon TL+ maddi destek

12 milyon TL+ maddi destek

4.333+ takım başvurusu

17.373+ takım başvurusu

20.197+ takım başvurusu

44.912+ takım başvurusu

150.000 + takım başvurusu

20.000+ kişi başvurusu

50.000+ kişi başvurusu

100.000+ kişi başvurusu

200.000+ kişi başvurusu

600.000 +  kişi başvurusu

57 ülke

296 yurt dışı takım başvurusu

122 ülke

5.840 yurt dışı takım başvurusu

84 ülke

1.357 yurt dışı takım başvurusu

111 ülke

1.698 yurt dışı takım başvurusu

107 ülke

750 yurt dışı takım başvurusu

2.000+ finalist kişi sayısı

10.000+ finalist kişi sayısı

5.000+ finalist kişi sayısı

13.000+ finalist kişi sayısı

27.000+ finalist kişi sayısı

TEKNOFEST Etkisi

Teknolojiye toplumun her kesiminde ilgi oluşturmayı ve teknoloji üretme yetkinliği yüksek genç bireylerin potansiyellerini ortaya çıkarmayı hedefleyen TEKNOFEST, büyük başarılara imza attığı 5 yıl boyunca ektiği tohumların meyvelerini toplamaya başlamıştır. TEKNOFEST yarışmalarına katılan finalist takımlar, takım olarak gerçekleştirdiği çalışmalarda gerekli özgüveni kazanarak geleceğin teknolojilerine şimdiden hazırlanıp katma değerli ürünler üretme ve geleceğin girişimcileri olma yolunda başarılar elde etmeye başlamıştır.

TEKNOFEST’ten Başarılı Girişimlere

TEKNOFEST kapsamında düzenlenen yarışmalara katılmış teknoloji odaklı, ölçeklenebilir iş fikirlerine sahip yarışmacıların proje fikirlerini sürdürülebilir bir modelde ve hızlı bir şekilde ticari faaliyete dönüştürmelerini sağlamak amacıyla “TEKNOFEST Girişim Programı” başlatılmıştır.

Bu kapsamda hayata geçirmek istediği iş fikri olan, alacağı desteklerle fikrini olgunlaştırarak girişime dönüştürmek isteyen ekiplere 100.000 TL hibe destekli Ön Kuluçka Programı ve geliştirdikleri projelerle hâlihazırda kurmuş oldukları bir şirketi olan ekiplere 200.000 TL hibe destekli Hızlandırma Programı olmak üzere 2 farklı programla destek verilmektedir.

Girişimcilere Eğitimler

Seçilen ekiplere hibe desteğinin yanı sıra girişimcilik eğitimlerinden alanında uzman ve yönetici mentor görüşmelerine, ofis ve patent desteğinden yatırımcı ve iş birliği görüşmelerine kadar 12 farklı alanda destek verilmektedir.

2022 TEKNOFEST Girişim Programı Destekleri

TEKNOFEST Girişim Programı’nın 2022 yılı 1. Dönemi için Ön Kuluçka Programı’na 333, Hızlandırma Programı’na 111 olmak üzere toplamda 444 başvuru gelmiştir. Değerlendirmeler sonucunda 5'i Hızlandırma, 39'u Ön Kuluçka olmak üzere 44 girişim desteklenmiştir. 

TEKNOFEST 2023

TEKNOFEST, 2023 yılında İstanbul’da gerçekleştirilecektir. TEKNOFEST 2023 heyecanı, festival kapsamında gerçekleştirilecek “Teknoloji Yarışmaları” için açılan başvurularla yaşanmaya başlamıştır. Toplumun her kesiminden, yerelden küresele binlerce gencin merakla beklediği ve ilgiyle takip ettiği TEKNOFEST Teknoloji Yarışmalarına ilkokul seviyesinden ortaokul, lise, üniversite, lisansüstü ve mezun seviyesine kadar nitelikli binlerce teknoloji tutkunu hayallerini gerçekleştirmek için katılabilecektir. Her yıl bir önceki yıla göre daha fazla yarışma kategorisinin açıldığı ve Türkiye tarihinin en büyük ödüllü teknoloji yarışmaları olan TEKNOFEST Teknoloji Yarışmaları bu yıl 41 farklı kategoride düzenlenecek olup, yarışmalara başvuru için belirlenen son tarih 20 Kasım 2022’dir.

Gençlerin teknoloji üretme ve geliştirme konusunda ilgilerinin arttırılması hedeflenerek bu alanlarda çalışan binlerce gencin projesine destek olmak için bu yıl ön eleme aşamasını geçen takımlara toplamda 30 Milyon TL'nin üzerinde malzeme desteği sağlanacaktır. TEKNOFEST’te yarışıp dereceye girmeye hak kazanan takımlar ise toplamda 13 milyon TL'nin üzerinde ödülün sahibi olacaktır.

TÜM DÜNYAYA DAVET

Bu yıl Cumhuriyetimizin 100. yılı sebebi 30 Nisan-6 Mayıs 2023 tarihinde İstanbul’da düzenlenecek olan Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST’in kapıları tüm dünyaya açıktır. Festivalin bir parçası olmak isteyen teknoloji severler yarışmalar hakkında daha fazla bilgi almak ve yarışma başvurularını gerçekleştirmek için https://teknofest.org/tr/competitions/adresini ziyaret edebilirler. 41 farklı kategoride düzenlenen yarışlara Türkiye ve yurt dışında öğrenim gören tüm öğrenciler ve mezunlar takım kurarak katılım sağlayabilirler.

Yurtdışından katılım sağlayacak yarışmacılara belirli şartlar dahilinde aşağıdaki olanaklar sağlanmaktadır:

  • Malzeme Desteği İle Projelerini Hayata Geçirme Fırsatı

Binlerce gencin projesine destek olmak için ön eleme aşamasını geçen takımlara malzeme desteği sağlanmaktadır.

  • Ulaşım / Konaklama Desteği

Finalist takımlara TEKNOFEST 2023 yarışmaları için ulaşım/konaklama desteği sağlanmaktadır.

  • Ödüller

TEKNOFEST 2023'te yarışıp dereceye girmeye hak kazanan takımları 13 Milyon TL'nin üzerinde ödüller beklemektedir.

  • Eğitim Kampı Programı

Yarışmaların yürütücü kurumları tarafından finalist takımlara, projelerini destekleyecek çevrim içi eğitim programları düzenlenecektir.

  • Soru-Cevap Toplantıları

Yarışmaların yürütücü kurumları tarafından yarışmacılar için projeleri, yarışma süreci, değerlendirme kriterleri ve süreci hakkında danışma kuruluna sorular yönlendirebildiği fikir alış-verişleri yapılabilen çevrim içi toplantılar planlanacaktır.

  • Network Kazanımı

Katılımcılar, birçok firmaya ev sahipliği yapan TEKNOFEST’te firmaları tanıma ve alanında uzman kişilerle konuşma fırsatı bulabilmektedirler.

  • Girişimcilik Ödülleri

Fikirleriyle geleceğe ışık tutan gençlere 300.000TL’ye kadar girişimcilik desteği verilecektir.

İlkokul

Ortaokul

Lise

Lisans ve Lisansüstü

Mezun

Girişim ve Özel Sektör

Yarışmalar

Akıllı Ulaşım Yarışması

Biyoteknoloji İnovasyon Yarışması

Çevre ve Enerji Teknolojileri Yarışması

Dikey İnişli Roket Yarışması

Eğitim Teknolojileri Yarışması

Engelsiz Yaşam Teknolojileri Yarışması

Hack İstanbul

Helikopter Tasarım Yarışması

Hyperloop Geliştirme Yarışması

İnsanlık Yararına Teknoloji Yarışması

İnsansız Su Altı Sistemleri Yarışması

Jet Motor Tasarım Yarışması

Karma Sürü Simulasyon Yarışması

Lise Öğrencileri İklim Değişikliği Araştırma Projeleri Yarışması

Lise Öğrencileri Kutup Araştırma Projeleri Yarışması

Liseler Arası Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışması

Liseler Arası İnsansız Hava Araçları Yarışması

Model Uydu Yarışması

Pardus 21 Hata Yakalama ve Öneri Yarışması

Robotaksi-Binek Otonom Araç Yarışması

Robotik Yarışmaları

Roket Yarışması

Sağlıkta Yapay Zeka Yarışması

Sanayide Dijital Teknolojiler Yarışması

Savaşan İHA Yarışması

Sürü Robotlar Yarışması

TAKE OFF Uluslararası Girişim Zirvesi

Tarım Teknolojileri Yarışması

Tarımsal İnsansız Kara Aracı Yarışması

Travel Hackathon

Turizm Teknolojileri Yarışması

Türkçe Doğal Dil İşleme Yarışması

Türkiye Drone Şampiyonası

TÜBA-TEKNOFEST Doktora Bilim Ödülleri

Uçan Araba Yarışması

Ulaşımda Yapay Zekâ Yarışması

Uluslararası Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları

Uluslararası İnsansız Hava Aracı Yarışması

Üniversite Öğrencileri Araştırma Proje Yarışmaları

World Drone Cup

Psikolojide Teknolojik Uygulamalar Yarışması

Yarışmalarla ilgili detaylı bilgi için: https://teknofest.org/tr/competitions/

saglisolluhaber.com

Yorumlar (0)
banner53

Gelişmelerden Haberdar Olun

@