banner208

Eskişehir'deki o davada flaş gelişme!

Eskişehir’de define arayanların arasındaki bir kişi yaşamını yitirmişti. Olayın dava duruşmasında dikkat çeken ifadeler aktarıldı...

ADLİYE 03.03.2022, 17:32 04.03.2022, 15:43
Eskişehir'deki o davada flaş gelişme!
banner209

Eskişehir’de define ararken el yapımı patlayıcının infilak etmesi sonucunda 2 kişinin yaralanmasına sebep oldukları ve patlayıcıyı hatalı infilak ettirdiğini düşündükleri M. S.'yi döverek öldürdükleri iddiasıyla 2’si tutuklu 6 sanığın yargılandığı dava ertelendi.

Eskişehir 3. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın duruşmasında tutuklu sanıklar B. K. ve K. K. ile tutuksuz sanıklar Ö. K., S. K., S. K. hazır bulundu. Tutuksuz sanık M. K. ise duruşmaya katılmadı. Maktul M. S.'nin yakınları ve taraf avukatları mahkeme salonunda hazır bulundu. Duruşmada beyanda bulunan sanıklar önceki savunmalarını tekrar ederek beraat talebinde bulundu.

“Biz oraya piknik yapmaya gittik”

Tutuklu sanık B. K., savunmasında, ‘piknik yapma’ teklifi üzerine kazı bölgesine gittiklerini belirterek, “Üzerime atılı suçlamaları kabul etmiyorum. Olay tarihinde sanık M. pikniğe gitmeyi teklif etti ve gittik. Ben, kardeşlerim Ö. ve K. dışındaki sanıklar define aramak istedi. Biz onların eylemlerine iştirak etmedik. Maktul M. S. yanında patlayıcı getirmiş. Patlayıcıyı toprağa gömdü ancak ilk önce patlatamadı. Biz kardeşlerimle gitmeyi teklif ettik, ancak kabul etmediler. Abim Ö., M. S.'nin yanındaydı. M. S. birden patlayıcının kablosunu çekince patlayıcı infilak etti. Herkes bir yere savruldu. Abim ağır yaralandı, M. S. de yerde yatıyordu. Herhangi bir vurma olayı olmadı. Ömer kanlar içinde yattığı için hastaneye götürdük. Sanıklardan M. bize sürekli 'Akü patladı gibi ifadeler verin' dedi. M. S.'nin öldüğünü sonradan öğrenince şoke olduk” ifadelerini kullanmıştı.

2 sanık hakkında müebbet, 4 sanık hakkında 6 yıldan 13 yıla kadar hapis istenmişti

Davanın önceki duruşmasında iddia makamınca verilen mütalaada tutuklu sanıklar B. K. ve K. K. hakkında ‘hakaret’, ‘tehlikeli maddelerin izinsiz olarak bulundurulması veya el değiştirmesi’ ve ‘kültür ve tabiat varlıklarını koruma kanununa muhalefet’ suçlarından 6 yıl 3 aydan 15 yıla kadar, ‘kasten öldürme’ suçundan ise müebbet hapisle cezalandırılması istenmişti. Tutuksuz sanıklar Ö. K., S. E., M. K. ve S. K. hakkında ‘tehlikeli maddelerin izinsiz olarak bulundurulması veya el değiştirmesi’ ve ‘kültür ve tabiat varlıklarını koruma kanununa muhalefet’ suçlarından 6 yıldan 13 yıla kadar hapis cezası talep edilmişti.

Dava ertelendi

Mahkeme heyeti dosyadaki eksikliklerin giderilmesi, olayda kullanılan patlayıcı maddenin tür ve miktarı itibariyle önemine ilişkin rapor düzenlenmesine karar verdi. Sanıkların mevcut tutukluluk hallerinin devamına hükmeden mahkeme heyeti duruşmayı 10 Mayıs’a erteledi.

Olayın geçmişi

Eskişehir’de M. S.; Ö. K., S. E., M. K., S. K., B. K. ve K. K. ile birlikte Mihalgazi ilçesi Sakarılıca Mahallesi Parmaklı mevkiinde define aramaya gitti. Burada izinsiz kazı yapan 7 şüphelinin, önlerine çıkan kayayı aşmak için kullanmak istedikleri el yapımı patlayıcı infilak etti. Şüphelilerden Ö. K. yüzünden ve elinden yaralandı. Patlamanın ardından şüpheliler arasında tartışma çıktı. İddiaya göre tartışmanın kavgaya dönüşmesi üzerine ağır yaralanan Ö. K.’nin kardeşleri K. K. ve B. K., patlayıcı hatalı infilak ettirdiğini düşündükleri M. S.'yi darp ederek ağır yaraladı. M. S., hastaneye ulaştırılamadan hayatını kaybetti.

saglisolluhaber.com

Yorumlar (0)
banner53

Gelişmelerden Haberdar Olun

@