Tepebaşı'nın o sistemine inceleme

Tepebaşı Belediyesi, Eskişehir’de ilk defa Tarımsal Üretimde Tahmin ve Erken Uyarı Sistemleri Projesi'ni uyguluyor... BEBKA projeyi inceledi...

TEKNOLOJi 26.04.2023, 16:09
Tepebaşı'nın o sistemine inceleme

Tepebaşı Belediyesi’nin Eskişehir’de ilk defa uygulanan Tarımsal Üretimde Tahmin ve Erken Uyarı Sistemleri Projesi’ni inceleyen BEBKA yetkililerine, projenin ara raporu sunuldu.

Tepebaşı Belediyesi, BEBKA 2022 Yılı Kırsal Kalkınma Mali Destek Programı’ndan destek alarak hayata geçirdiği Tarımsal Üretimde Tahmin ve Erken Uyarı Sistemleri Projesi’yle örnek çalışmalara imza atmaya devam ediyor.

Tahmin ve Erken Uyarı Sistemi ile havanın ve toprağın sıcaklık, yağış, rüzgar, nem, güneşlenme değerlerini belirleyerek bu değerlerin anlık ve uzun süreli kayıt altına alınıyor. Elde edilen değerleri, bitkisel üretim için yorumlar ve üreticiye sunarak gerekli önlemlerin alınması sağlanıyor. Sistem sayesinde üretici, ürününün kalitesini yükseltirken maliyetlerini de kontrol altında tutabiliyor. Gübre, ilaç, sulama ve benzeri giderlerden tasarruf sağlayan üretici, hastalıkları zarara uğramadan tahminleyip önlemini alabiliyor. Ayrıca sistem sayesinde, ekim yapılan alanlardaki iç ve dış iklim değerleri ile ani değişimler de anlık olarak takip edebiliyor.

BEBKA yetkilileri de Tarımsal Üretimde Tahmin ve Erken Uyarı Sistemleri Projesi için ara izleme ziyaretini gerçekleştirmek üzere sahadaydı. Tepebaşı Belediyesi Kırsal Hizmetler Müdürlüğü yetkililerinin eşlik ettiği ziyarette projenin ara raporu sunulurken, 5 mahalleye kurulan sistemler incelendi.

Tepebaşı Belediyesi yetkilileri de kent üreticileri için fayda sağlayacak çalışmaların devam edeceğini ifade etti.

saglisolluhaber.com

Yorumlar (0)
10
açık
banner343

Gelişmelerden Haberdar Olun

@