Türkiye’nin milli havacılık motorları Paris Air Show’da

TEI, Fransa’da düzenlenen Paris Air Show’da faaliyet alanlarındaki kabiliyetlerini ve milli havacılık motorlarını sergileyerek Avrupa’da kendinden söz ettirdi.

TEKNOLOJi 02.07.2023, 16:49
Türkiye’nin milli havacılık motorları Paris Air Show’da

Ülkemizin havacılık motorlarındaki lider şirketi TEI, 19-25 Haziran tarihleri arasında Fransa’da düzenlenen Paris Air Show’da faaliyet alanlarındaki kabiliyetlerini ve millî havacılık motorlarını sergileyerek Avrupa’da kendinden söz ettirdi.

TEI, dünyanın en eski havacılık fuarı olan etkinlikte; Türkiye'nin ilk millî helikopter motoru TEI-TS1400’ü ve Türkiye'nin en güçlü turbodizel havacılık motoru TEI-PD222’yi, iki zamanlı benzinli havacılık motoru TEI-PG50S’yi, turbojet motorları TEI-TJ90U, TEI-TJ60 ve TEI-TJ30’u sergiledi.

Özgün motorlarıyla birlikte TEI, sahip olduğu son teknoloji tasarım ve üretim kabiliyetleri ile geliştirdiği elektrik, elektronik kontrol ve gömülü sistem ürünlerini de fuarda ziyaretçilere sundu. Geleceğin imalat teknolojisi olarak adlandırılan eklemeli imalat yönteminde sahip olduğu kabiliyetleri de örnek parçalarla gösterdi. TEI fuarda ayrıca, dünyadaki en büyük tedarikçisi olduğu, sivil havacılık tarihinin en çok satan havacılık motoru LEAP için ürettiği parçaları da ziyaretçilerine sundu. TEI fuarda, tüm faaliyet alanlarında yeni iş birliği fırsatları için çok sayıda ikili görüşme gerçekleştirdi.

TEI iştirakleri olan Varzene ve Gürmetal de TEI standında, havacılık motorlarında kullanılan kritik parçaların imalatına dair yürüttükleri çalışmaları dünyanın dört bir yanından gelecek ziyaretçilere gösterdi.

TEI ve GE Aerospace, F110 Bakım Hizmeti Anlaşması İmzaladı

TEI - TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş. ve GE Aerospace; F-16 ve F-15 savaş uçaklarında kullanılan F110 motoru için TEI’nin birçok ülkeye “Depo Seviyesi Bakım” hizmetine dair sahip olduğu lisansı uzatma konusunda anlaştı. Bu iş birliği, TEI ile askeri motorlar konusundaki uzun vadeli ortağı GE Aerospace arasındaki bağı daha da kuvvetlendiriyor. Havacılık motorları için sunduğu bakım hizmetleri ile kendini kanıtlayan TEI, GE lisansıyla, anlaşma kapsamındaki birçok ülkeye F110 motorları için servis hizmeti sağlayabiliyor. Bölgesel bir F110 merkezi olarak tanınan TEI, “Motor Yapısal Bütünlük Programı” ve “Hizmet Ömrü Uzatma Programı” ile ilgili de başarılı işlere imza atıyor.

TEI ve GE Aerospace, uzun yıllar boyunca sürdürdükleri iş birliğinin ardından şimdi de global filodaki F110 motorlarına servis desteği sağlamada kritik bir rol oynamaya hazırlanıyor.

Fransa’da düzenlenen Paris Air Show’da gerçekleşen imza töreninde TEI Genel Müdürü Prof. Dr. Mahmut F. Akşit, "Bölgesel bir merkez olarak F110 motorlarının bakım hizmeti için servis sağlayıcı olmaktan memnuniyet duyuyoruz." dedi.

Akşit, "Artan talepler nedeniyle kapasite ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak, F110 motorları için sınıfının en iyisi hizmetimizi zamanında ve hızlı teslimat, yüksek kalite standartları ve rekabetçi fiyat seviyelerinde sunmaya kararlıyız. Türk Hava Kuvvetlerinin tüm F-16 filosu için F110 motorlarının üretimini gerçekleştiren ve F110 motorlarının bakım hizmeti için bölgedeki birçok ülke ile çalışan TEI, GE Aerospace'in küresel F110 motorlarının bakım hizmeti için bölgedeki en önemli merkezlerden biri.” diye ekledi.

GE Aerospace Askeri Sistemler Savaş ve Eğitim Motorlarından Sorumlu Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Shawn Warren, "Dünya çapındaki F110 müşterilerimiz için bakım hizmeti alanında hizmet sağlayıcısı olan TEI ile uzun süredir devam eden ilişkimizi sürdürmekten memnuniyet duyuyoruz." dedi. "Bu anlaşma, uluslararası F110 kullanıcılarımızın bölgede gelişmiş destek ve hizmetlere sahip olmalarını sağlayacak." ifadelerini kullandı.

TEI, F110 motorları için en büyük parça üreticilerinden biri olmasının yanı sıra Black Hawk, Seahawk, Super Cobra ve Apache helikopterlerinde kullanılan GE’nin T700 motorları, F-16 ve F-15 savaş uçaklarında kullanılan F110 motorları ile Barbaros, Gabya ve İSTİF sınıfı fırkateynler (MİLGEM-I), Ada sınıfı (MİLGEM) korvetler ve DİMDEG filosu akaryakıt ikmal gemilerinde kullanılan LM2500 gaz türbinlerinde sadece Türkiye için değil birçok farklı ülke için lisanslı bir bakım merkezi konumunda bulunuyor.

TEI, TEI-TS1400'ün İlk Uçuşunu Kutladı

TEI-TS1400 motorunun GÖKBEY helikopteri ile ilk uçuşu, TEI Genel Müdürü Prof. Dr. Mahmut F. Akşit'in katılımıyla gerçekleştirilen etkinlikle TEI ailesi tarafından kutlandı.

TEI'den Toptalent'ta Birincilik

Genç yeteneklerin oylarıyla belirlenen Top 100 Talent Program 2023'ün Havacılık ve Savunma Sanayii kategorisinde yer alan TEI'nin Gücün Kaynağında Kariyer Aday Mühendislik Programı, Yılın En Beğenilen Yetenek Programları arasında 1'inci seçildi.

TEI En Gözde Şirketler Arasında Yükseliş Gösterdi

TEI, 90.000+ genç yetenek ve profesyonelin katılım sağladığı En Gözde Şirketler araştırmasında "Genç Profesyonellerin Gözünden" 40 sıra birden yükseliş gösterdi.

Aynı araştırmada, "Öğrencilerin Gözünden"se 14 sıra yükseliş göstererek ilk 20'ye girdi.

saglisolluhaber.com

Yorumlar (0)
10
açık

Gelişmelerden Haberdar Olun

@