banner208

AHPADİ'den grev yapan işçilere destek

Adalatin Hukuku ve Parlamenter Sistem İdeali Platformu tarafından grev kararı alan fabrikanın çalışanlarına destek ziyareti yapıldı.

PROTESTO 03.07.2022, 15:34 04.07.2022, 18:42
AHPADİ'den grev yapan işçilere destek
banner209

Çukurhisar'da faaliyet gösteren bir fabrikada çalışan işçilerin Kristal İş Sendikasında örgütlenmesinden sonra oturulan ilk toplu sözleşme görüşmelerinde işverenin asgari ücret üzerine %9 zam teklifi nedeniyle taraflar arasında uzlaşma sağlanamamış, Sendika iş yerinde grev kararı almıştı.

Cuma günü başlayan grev kapsamında, Çukurhisar'da fabrika önüne kurulan grev çadırına, AHPADİ bileşenleri kalabalık bir grupla ziyaret etti.

Heyet, Grev çadırının başında işçileriyle birlikte hazır bulunan Kristal İş Sendikası Eskişehir Şube Başkanı Erdal Akyazı ve Genel Merkez Mali Sekreteri Burhan Kurt tarafından karşılandı.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade eden Şube Başkanı Erdal Akyazı, toplu görüşme sonuçları ve grev kararı almalarının nedenleri hakkında bilgi verdi. Fabrikanın 120 çalışanın emek ve gayretiyle ülkemizin önde gelen alçı ve alçıpan üreticisi olduğunu, yurt dışına yoğun ihracat yaptığını, üretimin doğrudan alıcısıyla buluştuğunu söyleyen Akyazı, bu başarının mimarı olan işçilerinde hak ettikleri payı almaları gerektiğini ancak işverenin açlık sınırının altında kalan ücret teklifinin kabul edilemez olduğunu belirtti.

AHPADİ sözcüsü Mehmet Ektaş ise ülkemizde her kriz döneminin bahane edilerek işçilerin haklarına el uzatılmak istendiğini, buna işçilerin alışmasının beklendiği, ancak Fabrika emekçilerinin ortaya koydukları tavırla bu durumu kabullenmeyeceklerini gösterdiklerini söyledi. 2017 yılında işçilerin gayri safi milli hasıladan %38 pay alırken 2021 yılında bu payın %27’ye düşmesinin, işçi haklarının nasıl saldırı altında olduğunun altını çizen Ektaş, hakların verilmeyeceği, mücadele ile alınabileceğini, AHPADİ olarak her türlü adaletsizlik ve haksızlığın karşısında olduklarını belirterek mücadelelerinde fabrika işçilerinin yanında olduklarını belirtti. 

saglisolluhaber.com

Yorumlar (0)
30
açık

Gelişmelerden Haberdar Olun

@