Eskişehir'de promosyon protestosu! Öğretmenler ayakta

Eskişehir'de eğitim sendikaları, Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün önüne giderek banka promosyonlarının iptal edilip yenilenmesini istedi...

PROTESTO 22.09.2022, 12:36
Eskişehir'de promosyon protestosu! Öğretmenler ayakta

İlçe milli eğitim müdürlükleri ile üniversiteler, banka promosyon anlaşmaları yapıyorlar, çalışılan bankalar eğitimcilere promosyon yatırıyorlar.

Ancak son dönemde Türkiye'deki ekonomik bunalım, eğitimcilerin aldıkları promosyonları eritti.

Eskişehir'de Eğitim Sen, Türk Eğitim Sen, Eğitim İş ve TEÇ Sen, önceden yapılan promosyon anlaşmalarının iptalini ve günün koşullarına ilişkin güncellenmesini istediler.

Konuya ilişkin sendikalar adına açıklama yapan Eğitim Sen Eskişehir Şube Başkanı Faik Alkan, şu ifadelere yer verdi:

"Hepimizin bildiği üzere, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı il ve ilçe milli eğitim müdürlükleri ile üniversitelerimiz tarafından bankalar ile maaş promosyon anlaşmaları yapılıyor ve bu kapsamda alınan promosyon ücretleri memurlara ödeniyor. Promosyon anlaşmalarının süresi ise üç ile beş yıl arasında değişiyor. Ancak şu anda yaşanan sorun, 2022 yılı Temmuz ayı öncesinde promosyon sözleşmesi yapılan kamu çalışanlarının ciddi bir ekonomik kayıp ile karşı karşıya kalmasıdır.

Çünkü; Hatırlanacağı üzere pandemi döneminde ülkemiz ağır bir süreç yaşadı. Hemen hemen her alanda yaşanan olumsuz gelişmeden toplumun tüm kesimleri olduğu gibi kamu çalışanları da etkilendi. O dönemlerde yapılan promosyon sözleşmeleri de gelişen ekonomik koşullar karşısında degerini yitirdi. Temmuz 2022 öncesinde yapılan sözleşmeler ile eğitim çalışanların eline geçen promosyon ödemeleri çok komik rakamlar haline geldi.

'PROMOSYONA DÜZENLEME ŞART'

Zira son bir yıllık sürede enflasyon oranında meydana gelen artışa binaen memur maaşlarında da artış gerçekleşti. Öyle ki 2022 yılında memur maaşlarına yaklaşık yüzde 80 civarında artış yapıldı. Memur maaşlarına yapılan artışla birlikte bankalara gönderilen aylık nakit miktarı da aynı oranda arttı. Bu kez Temmuz 2022 öncesinde promosyon anlaşması imzalayan kurum çalışanları mağdur oldu. Zira sözleşmeler eski maaşlara göre yapılmıştı ve bu da çalışanların promosyon kaybına uğramasına yol açtı. Düşük ücretlerle promosyon anlaşması yapılan kamu çalışanlarının suçu ne?

2022 yılında bankalarla yapılan promosyon anlaşmalarında verilen ücretler hayli yüksek. Hatta son olarak promosyon ücretlerinin 41 bin 500 TL’ye kadar çıktığı kamuoyuna yansıdı. Tüm bu gelişmeler dikkate alındığında, Temmuz 2022 öncesinde ödemesi yapılan promosyon ücretlerinin enflasyon oranı ve memur maaş artışları karşısında değer kaybetmesi, bu anlaşmaların ise uzun yıllar uygulanmaya devam edecek olması nedeniyle promosyon ücretlerinin güncellenmesi ve ekonomik gelişmelere göre artış yapılması gereklidir.

Bu konuda bir kısım il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerinin promosyon ücretlerinin güncellenmesi yönünde girişimlerde bulunduklarına dair bilgiler elimize ulaşmaktadır. Bu önemli bir adım olmakla birlikte yeterli değildir. Emekli promosyon ücretlerinin 10 bin TL’ye yaklaştığı, bankaların emeklileri çekebilmek için promosyon konusunda adeta yarışa girdiği bu dönemde, kamu çalışanlarının promosyon miktarlarının güncellenmesi kararı BANKA yöneticilerinin inisiyatifine bırakılmamalıdır. 

Eğitim çalışanları olarak; Bankalarla yapılan promosyon sözleşmelerinin, 3 ya da 4 yıllık bir süreyi kapsadığı için enflasyon artışı, buna bağlı olarak maaş artışları ya da döviz kurundaki hareketlenmeler ile birlikte güncelliğini yitirdiği inkar edilemez bir gerçekken soruyoruz: Bankaların çekici promosyon vaatleri ile müşterilerinin artmasına ve bununla doğru orantılı olarak kar oranlarının yükselmesine rağmen, kamu çalışanlarının bundan faydalanamaması, promosyon kaybı yaşaması ne kadar adildir?

'PROMOSYON HAKKIMIZ SÖKE SÖKE ALIRIZ'

Bu bağlamda, MEB’e bağlı tüm il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerinin ve üniversitelerimizin bankalarla yaptıkları promosyon anlaşmalarının revize edilmesini, güncel ekonomik gelişmeler ışığında promosyon ücretlerinin artırılmasına yönelik gerekli çalışmaların yapılmasını istiyoruz. Öte yandan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) tarafından, promosyon sözleşmelerinin, öngörülemeyen ekonomik gelişmelere uygun olarak düzenlenmesi için hüküm getirilmesi de çok önemli bir adım olacaktır.

ESKİŞEHİR İLİMİZDE İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜKLERİNE TÜRK EĞİTİM SEN EGİTİM SEN EGİTİM İŞ VE TEÇSEN OLARAK DİLEKÇE İLE BAŞVURULDU. BUNUN SONUCUNDA KURUMLARIMIZ İL ŞUBE MÜDÜRLÜKLERİNE YAZI YAZARAK PROMOSYONUN REVİZE EDİLMESİNİ İSTEDİ. ŞUBELERDEN OLUMSUZ DÖNÜŞ GELMİŞTİR. BUNUN AKABİNDE GENEL MÜÜDÜRLÜKLERE REVİZE EDİLMESİ VEYA TEK TARAFLI FESİH HALİNDE KURUMLARIN ÖDEMESİ GEREKEN TOPLAM BORÇ BİLGİSİ İSTENMİŞTİR. BU AÇIKLAMADA YER ALAN 4 SENDİKA OLARAK DİYORUZ Kİ HAKKIMIZI ALINCAYA KADAR MÜCADELEMİZ DEVAM EDECEKTİR.BU SÜREÇTE BİZLERİ YALNIZ BIRAKMAYAN ODUNPAZARI VE TEPEBAŞI İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLERİMİZE TEŞEKKÜR EDİYORUZ. SIRTIMIZDAN YÜZDE 500 KAR ELDE EDEN BANKALLARI UYARIYORUZ. HAKKIMIZI ALMAK İÇİNDE HER TÜRLÜ GÜCÜMÜZÜ KULLANACAGIZ. KREDİ KULLANMAMA ,KREDİ KARTI İPTALİ GİBİ BİZİ ALAKADAR EDEN TÜM YAPTIRIMLARI YAPACAGIMIZDAN KUŞKUNUZ OLMASIN.

'YA ARTIŞ YA İPTAL BUNDAN DÖNÜŞ YOK'

Unutulmamalıdır ki promosyon ücretlerinde; Emeğimiz vardır, Alın terimiz vardır, Hakkımız vardır, Bu hakkın gasp edilmesine göz yummayacağımız bilinmelidir. Ne eksik, ne fazla. Tek beklentimiz, hakkımız olanı almak."

saglisolluhaber.com

Yorumlar (0)
banner53

Gelişmelerden Haberdar Olun

@