Grevdeki Atışkan Alçı işçilerinden Ankara'ya çıkarma!

Eskişehir’de Atışkan Alçı Fabrikası’nda çalışan Türk İş’e bağlı Kristal-İş Sendikası işçileri 134 gündür grevde... Seslerini duyurmak için Ankara'ya gittiler...

PROTESTO 11.11.2022, 15:47
Grevdeki Atışkan Alçı işçilerinden Ankara'ya çıkarma!

Eskişehir’de Atışkan Alçı Fabrikası’nda çalışan Türk-İş’e bağlı Kristal-İş Sendikası üyesi işçilerin başlattığı grev 134. günü geride bıraktı. Ücret, ikramiye, yakacak, giyim yardımı gibi sosyal haklar konularında taleplerinin karşılanması için grevlerini sürdüren işçiler seslerini duyurabilmek için Meclis’e gitti. TBMM’de CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer ile çeşitli temaslarda bulunan işçiler, taleplerinin görünür kılınması için CHP yönetiminden destek istedi. Kristal İş Şube Başkanı Erdal Akyazı, “Arkadaşlarımızın mücadelesini daha görünür kılmak için, milletin Meclisine gittik” derken, Çakırözer ise, “Emekçi kardeşlerimiz günlerdir seslerini duyurmaya çalışıyor. CHP olarak talebimiz emekçilerimizin bu kara kışta işlerine dönmesi. İşveren ile bir an önce uzlaşının sağlanması hepimizin ortak arzusu. İşçi kardeşlerimizin hepsinin bakmakla yükümlü ailesi, evlatları var. Bu sorun bir an önce çözüme kavuşmalı” dedi. 

GREVDEKİ İŞÇİLER MECLİS’TE 

Eskişehir’de Atışkan Alçı fabrikasında çalışan işçiler çalışma koşullarının ve ücretlerinin iyileştirilmesi için Kristal-İş sendikasında örgütlendi. Sendika ile işveren arasında aylar süren toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanaması üzerine işçiler 30 Haziran’da greve çıktı. Fabrika önünde grev çadırı kuran işçiler, grevin 134. gününde seslerini duyurabilmek için TBMM’ye gitti. Kristal İş Eskişehir Şube Başkanı Erdal Akyazı ve beraberindeki sendika üyesi işçiler CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer eşliğinde CHP Emek Büroları Koordinatörü, Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba ile görüştü, CHP’nin haftalık grup toplantısına katıldı. 

Ücret, ikramiye, yakacak, giyim yardımı gibi sosyal haklar konularında taleplerinin karşılanmasını istediklerini aktadar sendika Başkanı Akyazı, “Arkadaşlarımızın mücadelesini daha görünür kılmak için, milletin Meclisine gittik. Milletvekilimiz Utku Çakırözer ile CHP Genel Başkan Yardımcısı Sayın Veli Ağbaba ile görüştük. Grup toplantısına katıldık. Milletvekillerimize ve bizi alkışlarla karşılayıp onore eden  CHP gurubuna da teşekkür ediyoruz. Kristal-iş sendikası Eskişehir şubesi olarak kardeşlerimizin haklı mücadelesini hedefine ulaştırmak için her çabanın içinde olacağımız bilinmelidir. Yaşasın grevimiz, Yaşasın mücadelemiz” dedi. 

“İŞLERİNE DÖNMELİLER” 

İşçileri Meclis’te misafir eden CHP’li Çakırözer ise işveren ile anlaşmanın sağlanarak, karakışta işçilerinin işlerine dönmesini istediklerini aktardı. Çakırözer, “Eskişehir’de emekçi kardeşlerimiz haklı talepleri için 134 gündür grevde. Seslerini duyurmak için bu hafta gazi Meclisimize geldiler.  Genel Başkan Yardımcımız Veli Ağbaba ile emekçilerimizi TBMM'de dinledik. Kristal İş Şube Başkanımız Erdal Akyazı ve emekçilerimizle Grup Toplantımıza katıldık. Hepsinin ailesi, evladı var. Arzumuz ve çağrımız işveren ile bir an önce uzlaşının sağlanması ve emekçilerimiz bu kara kışta işlerine dönmelerinin sağlanmasıdır” dedi.

saglisolluhaber.com

Yorumlar (0)
banner53

Gelişmelerden Haberdar Olun

@