Yılmaz Büyükerşen

Yılmaz Büyükerşen

1936 yılında Eskişehir'de dünyaya geldi. 1962 yılında Eskişehir İktisadi ve Ticari İlimler Akademisinin ilk mezunları arasında yer aldı. Öğrencilik yıllarında çeşitli gazetelerde muhabirlik, yazarlık, karikatüristlik ve yazı işleri müdürlüğü yaptı. Öğrenci arkadaşları ile birlikte kan bankasına kan satarak elde edilen sermaye ile Oda Tiyatrosunun ve onu takiben Belediye Tiyatrosunun kuruluşunu sağladı. Mezuniyetini takiben aynı yıl Akademinin Maliye Kürsüsüne asistan oldu.

1966 yılında doktor, 1968 yılında doçent oldu. Aynı yıl Akademi Başkan Yardımcılığına getirilen Büyükerşen, 1973 yılında profesörlüğe yükseltildi. 1976 yılında Eskişehir İktisadi ve İdari İlimler Akademisi Başkanlığına seçildi. Başkanlık süresinin bitimi olan 1980 yılında yapılan seçimlerle yeniden Akademi Başkanlığına getirildi.

Radyo ve Televizyonun eğitim ve kültür hayatında kullanılmasına yönelik yaptığı çalışmalarla Ankara'daki TRT yayınlarının İstanbul'dan sonra ikinci il olarak Eskişehir'den izlenmesi için önce Akademi'de TV verici istasyonu ile siyah-beyaz eğitim stüdyolarını, daha sonra da Türkiye'de ilk renkli TV sistemini Eskişehir'de kurdu.

1971'de İletişim Teknolojisinin eğitimde kullanılmasına ve uzaktan öğretim ile buna ilişkin, yöntemlerin Açıköğretim Modeli şeklinde, Türk Eğitim sisteminde yer almasına ilişkin olarak başlattığı çalışmalar ve 1973 yılında eğitimin yaygınlaştırılması amacıyla hazırladığı "Türkiye için Açıköğretim Modeli Projesi” YÖK Kanunu ve 41 Sayılı Kanun Hükmündeki Kararname ile Açıköğretim Fakültesi olarak ülke çapında ve Batı Avrupa'nın 6 ülkesi ile Kuzey Kıbrıs'taki Türkler için uygulamaya konuldu.

1982 yılında Yükseköğretim Kanunu ile üniversitelerin yeniden düzenlenmesini takiben, Cumhurbaşkanı tarafından Anadolu Üniversitesi Kurucu Rektörlüğü’ne getirilen Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, döneminin bitiminde 1987 yılında Cumhurbaşkanı tarafından ikinci kez rektörlüğe atandı. Bu görevinin yanı sıra, "Radyo ve Televizyon Yüksek Kurulu" üyeliği ve kurulun 2 dönem başkanlığını yaptı. 1993 yılında Yüksek Kurul yerine RTÜK Kanununun çıkarılması ile görevinden ayrıldı.

1992 yılında yapılan Rektörlük seçiminde en yüksek oyu alması sonucu Cumhurbaşkanı tarafından tekrar rektörlüğe atanan Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen'in bu görevi, YÖK Kanununa ilave edilen "iki dönemden fazla rektörlük yapılamaz" hükmü nedeniyle sona erdirildi.

Akademi Başkanlığı ile Anadolu Üniversitesi Kurucu Rektörlüğü sırasında çeşitli eğitim, araştırma ve yayın kurumlarının kuruluşunu sağlayan, Anadolu Üniversitesi’ni, bünyesinden 5 yeni üniversite daha çıkacak kadar büyüttü. Bunlar, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi, Eskişehir Teknik Üniversitesi, Afyon Kocatepe Üniversitesi, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi ve Bilecik Şeyh Edebali Üniversiteleridir. Çeşitli kitap ve makaleleri olan ve 1993 yılından sonra Anadolu Üniversitesi Uzaktan Öğretim Anabilim Dalı Başkanlığının yanı sıra İletişim Bilimleri Enstitüsü Müdürlüğü görevinde de bulunan Büyükerşen, kurucuları arasında yer aldığı "Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı"nın Yönetim Kurulu Başkanlığını yapmıştır. Türkiye'de "Çağdaş Halkevleri ve Köy Enstitüleri Modeli" diye nitelendirilen "Eğitim Parkları" ve "Semt Eğitim Birimleri"nin kuruluş çalışmalarını sürdürmüştür.

ESKİŞEHİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞI DÖNEMİ

18 Nisan 1999 seçimlerinde, oyların %44’ünü alarak, DSP listesinden Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanlığına seçildi.
Bu dönemde, Avrupa Komisyonu Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Türk Delegasyonu Başkanlığına getirildi ve 2004 yılına kadar bu görevini sürdürdü.

Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen 29 Mart 2004 seçimlerinde oyların % 45’ini alarak ikinci kez Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na seçilmiştir.

24 Mart 2009 yerel seçimlerinde üçüncü kez aynı göreve seçilen Yılmaz Büyükerşen, 30 Mart 2014 seçimlerinde ise dördüncü defa Büyükşehir Belediye Başkanlığına seçilmiştir.
Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, 31 Mart 2019 tarihinde yapılan yerel seçimlerde, oyların yüzde 53’ünü alarak beşince kere Büyükşehir Belediye Başkanı oldu. Büyükerşen, bu görevini halen sürdürmektedir.

Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, Büyükşehir Belediye Başkanı olarak, bugün pek çoğu Türkiye’nin diğer kentlerine örnek proje olarak gösterilen, çok büyük ölçekli projeler hazırlamış, projeler için gerekli finansmanı sağlamış ve hayata geçirmiştir.

PROF. DR. YILMAZ BÜYÜKERŞEN’İN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI OLARAK ESKİŞEHİR’DE YAŞAMA GEÇİRDİĞİ PROJELERİN BAZILARI

Şehir içi ulaşımda raylı sistemin kurulması. Birinci etabı 19 kilometre olarak 2004 yılına giren sistem, 2019 yılında 60 kilometre hat uzunluğuna erişmiştir.

Porsuk Çayı’nın çevre düzenlemeleriyle birlikte temizlenmesi, üzerindeki taşıt ve yaya köprülerinin yenilenmesi. Porsuk üzerinde bot ve gondollarla geziler düzenlenmektedir.
Şehrin bir çok bölgesinde yüzlerce dönüme yayılan dev bölge parklarının yapılması,
Senfoni Orkestrası, Şehir Tiyatroları gibi sanat kurumlarının kurulması,
Yeni kültür sanat ve kongre merkezlerinin hizmete açılması. Eskişehir bugün, İstanbul’dan sonra Türkiye’nin en çok tiyatro sahnesine sahip olan şehridir.
Tarihi yapılara yönelik koruma ve yaşatma projelerinin hazırlanıp yaşama geçirilmesi,
Şehrin yeni arıtma tesisleri ile birlikte altyapı eksiklerinin tamamlanması,
Bölgenin en büyük iki parkından biri olan Kentpark’ta,
Türkiye’de bir ilk olan Yapay Plaj,
Yürüme, spor ve dinlenme alanları,
Bölgenin diğer en büyük parkı olan Sazova Bilim Kültür Sanat Parkı’nda,
Masal Şatosu,
Hayvanat Bahçesi,
Su Altı Dünyası,
Bilim Deney Merkezi,
Uzay evi,
Korsan Gemisi
Eğitim merkezleri gibi bir çok yatırımın hizmete açılmasını gerçekleştirmiştir.

Ayrıca,
İçinde Türkiye’de tek olan Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi’nin de yer aldığı Müzeler Kompleksi’ni kurmuştur. Kompleks içinde ayrıca, Çağdaş Cam Sanatları Müzesi, Kent Belleği Müzesi, Kurtuluş Müzesi yer almaktadır.
Yılmaz Büyükerşen’e, eğitim çalışmalarından dolayı 2018 yılında, 17. VEHBİ KOÇ Ödülü verilmiştr. VEHBİ KOÇ Ödülü’nü Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Koç’un elinden almıştır.
Yılmaz Büyükerşen, ulusal ve uluslararası bir çok ödülün sahibi olmakla birlikte,
Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterand imzalı “Legion D’Honneur Nişanı”
Cumhurbaşkanı Kurt Waldheim imzalı “Avusturya Hükümeti Bilim, Sanat ve Kültürde Birinci Derece Liyakat Nişanı”
İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Matteralle imzalı “İtalya Cumhuriyeti Liyakat Nişanı” sahibidir.

Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen evli, iki çocuk ve iki torun sahibidir.

saglisolluhaber.com

banner53

Gelişmelerden Haberdar Olun

@