banner208

Eskişehir'de çiftçiye müjde! Yüzde 50 hibe geliyor

Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürü Ender Muhammed Gümüş, modern basınçlı bireysel sulama sistemleri için verilecek yüzde 50 hibe desteği ile ilgili konuştu...

TARIM 12.01.2022, 17:36 13.01.2022, 14:47
Eskişehir'de çiftçiye müjde! Yüzde 50 hibe geliyor

Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürü Ender Muhammed Gümüş, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından tarımsal faaliyetler için geliştirilen modern basınçlı bireysel sulama sistemlerinin üreticiler tarafından kullanımını yaygınlaştırmak amacıyla verilecek yüzde 50 hibe desteği ile ilgili açıklama yaptı.

İl Tarım ve Orman Müdürü Ender Muhammed Gümüş konuya ilişkin yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Kuraklıkla mücadele ederek vahşi sulamanın önüne geçmek, suyun verimli kullanımı, toprağın korunması ve verimin artırılması tarımsal üretimde yaşadığımız süreçte daha da önemli hale gelmiştir. Verilen Hibe desteği ile tarımsal üretimin kuraklıktan etkilenmemesine, suyun daha verimli kullanılmasına, toprağın korunmasına ve üretimde verimliliğin artırılmasına katkı sağlanması hedeflenmektedir.

Bu kapsamda Bakanlığımız 2007 yılından bu yana modern basınçlı bireysel sulama sistemlerinin üreticiler tarafından kullanımını yaygınlaştırmak amacıyla Bireysel Sulama Sistemlerine hibe desteği sağlamaktadır. Yılda bir kez sunulan bu hibe desteği imkânından çiftçilerimiz 2022 yılı başvurularını yaparak mutlaka faydalanmalıdır."

Başvurular 10 Ocak - 28 Şubat 2022 tarihleri arasında yapılacak. Başvuru yapmak isteyen çiftçiler, Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürlüğü İl Proje Yürütme Birimini arayarak teknik destek ve bilgi alabilecekler.

Başvuru Konuları:     

- Tarla içi damla sulama sistemi kurulması,

- Tarla içi yağmurlama sulama sistemi kurulması,

- Tarla içi mikro yağmurlama sistemi kurulması,

- Tarla içi yüzey altı damla sulama sistemi kurulması,

- Lineer veya Center Pivot sulama sistemi kurulması,

- Tamburlu sulama sistemi kurulması,

- Güneş enerjili sulama sistemleri kurulması.

Proje Tutarı:

- Hibeye esas proje tutarı üst limiti gerçek ve tüzel kişiler için 1 milyon TL

- Hibeye esas proje tutarının yüzde 50’sine hibe desteği sağlanacak

Yatırım Süresi:

Hibe sözleşmesinin imzalanmasından sonra, damlama, yağmurlama ve mikro yağmurlama başvurularında 60 gün, yüzey altı damlama, Lineer veya Center Pivot ile tamburlu sulama başvurularında 90 gün.

Başvuru Sahipleri:

- Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı olanlar

- Gerçek Kişiler

- Kolektif Şirket, Limited Şirket, Anonim Şirketler

- Sulama Kooperatifleri

- Tarımsal Kalkınma Kooperatifleri

- Tarım Kredi Kooperatifleri

- Sulama Birlikleri

Yatırım Yeri:

Başvuru sahipleri kendilerine ait arazilerde veya damlama, yağmurlama ve mikro yağmurlama sulama başvurularında az 3 yıl, yüzey altı damlama, Lineer veya Center Pivot ile tamburlu sulama başvurularında en az 5 yıl süreyle kiralama yaparak başvuru yapabilecekler.

saglisolluhaber.com

Yorumlar (0)
-6
parçalı az bulutlu
Gelişmelerden Haberdar Olun
@