banner208

Eskişehir'de dev binada yangın çıkaran adamın cezası belli oldu!

Eskişehir’de işten çıkarılınca çalıştığı sitede yangın çıkaran kapıcı Y. E. A., ‘yakarak mala zarar verme’ suçundan 4 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırıldı...

ADLİYE 26.04.2022, 14:35 27.04.2022, 18:38
Eskişehir'de dev binada yangın çıkaran adamın cezası belli oldu!
banner209

Odunpazarı ilçesine bağlı Büyükdere Mahallesi Akçaağaç Sokak'taki 4 bloktan oluşan sitenin 11 katlı bir bloğunun çatı katında, 6 Kasım gecesi yangın çıktı. Kapıcı Y. E. A.'nın ikamet ettiği dairede çıktığı tespit edilen yangında ölen ya da yaralanan olmazken, bina yangından hasar gördü. Yaklaşık 200 kişinin yaşadığı blokta, yangının aynı gün iş akdi feshedilen kapıcı Y. E. A. tarafından kasıtlı olarak çıkarıldığı iddia edildi. Şüpheli Y. E. A. polis ekiplerince olaydan birkaç saat sonra yakalandı.

6 dairede 285 bin TL zarar meydana gelmişti

İtfaiye raporuna göre çatısı yanan blokta yangın söndürme sistemindeki su kaçağından su basması ve ısı nedeniyle 6 dairede maddi zarar meydana geldi. Zarar gören dairelerin sahipleri toplamda 285 bin lira masraf oluştuğu gerekçesiyle şikâyetçi olmuştu.

Cezaevinde 44 gün tutuklu kalmıştı

Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından olay hakkında yürütülen soruşturmanın tamamlanmasının ardından sanık Y. E. A. hakkında hazırlanan iddianame 1. Asliye Ceza Mahkemesince kabul edilmişti. Olayın ardından polis ekiplerince yakalanan Y. E. A., çıkarıldığı sulh ceza hâkimliğince ‘genel güvenliği tehlikeye sokmak’ ve ‘nitelikli mala zarar verme’ suçlarından tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. Şüpheli Y. E. A., 44 gün tutuklu kalmasının ardından ilk duruşmada tahliye edilmişti.
Eskişehir 1. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen davanın karar duruşmasında taraf avukatları hazır bulundu. Esas hakkındaki mütalaanın okunmasının ardından mahkeme heyeti kararını açıkladı.

“İşime son verilmesinin stresiyle yangın çıkardım”

Sanık Y. E. A. duruşmalardaki savunmasında, “Üzerime atılı suçlamaya bir diyeceğim yoktur. Ben sitenin yapım aşamasında da burada çalıştım. Sonradan apartman görevlisi olarak çalışmaya başladım. Yeni yönetim gelince benim işime son verdiler. Ben de işime son vermenin stresiyle yangın çıkardım. Ben yaklaşık 7-8 aydır Şehir Hastanesinde psikolojik tedavi görüyorum. İlaç kullanıyorum. Yangın çıkardığım yer benim kaldığım kapıcı dairesidir. Oranın kapısı açıktı o şekilde içeri girdim. Kesinlikle yangından sonra kilitlemedim. Yine yangın alarm cihazını kapatmak veya söndürme sistemini etkisiz hale getirmek gibi bir eylemim olmadı” şeklinde beyanda bulunmuştu.

İyi hal indirimiyle 4 yıl 2 ay hapis cezası verildi

Mahkeme heyeti tutuksuz yargılanan sanık Y. E. A.’yı ‘yakarak mala zarar verme’ suçundan 5 yıl hapis cezasına çarptırdı. Heyet, sanığın duruşmalardaki saygılı tutumu nedeniyle iyi hal indirimi uygulayarak hapis cezasını 4 yıl 2 aya düşürdü.

saglisolluhaber.com

Yorumlar (0)
7
parçalı az bulutlu
Gelişmelerden Haberdar Olun
@